We wtorek, 10 grudnia Muzeum Częstochowskie zaprasza do Ratusza na otwarcie wystawy szopek krakowskich. Eksponaty przyjechały do Częstochowy z Muzeum Krakowa.
Szopki krakowskie wpisane zostały do Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Różnią się od tradycyjnych zarówno wyglądem, jak i kolorystyką. To nie tradycyjne stajenki nawiązujące do miejsca narodzin Jezusa, a smukłe budowle, wyglądem przypominające często krakowski Kościół Mariacki i Katedrę na Wawelu. Są barwne i błyszczące.
Zwyczaj budowania szopek wywodzi się z tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Całość miała służyć za godne miejsce przedstawienia wielkiej tajemnicy Narodzin Syna Bożego. Pierwsze konstrukcje tego typu powstały w połowie XIX w. i tworzyli je cieśle oraz murarze z podkrakowskich okolic, głównie ze Zwierzyńca, którzy potrzebowali dodatkowego zajęcia w czasie martwego sezonu budowlanego. Ponadto w okresie świąt chodzili z szopkami po domach. Duże – wyposażone często w ruchome elementy, oświetlenie, zmienne tła itp. – służyły do odgrywania inscenizacji jasełkowych. Małe z kolei można było umieścić pod choinką. Od drugiej połowy XIX w. w Krakowie zaczął wyodrębniać się swego rodzaju odrębny cech szopkarzy.
Najstarsza zachowana w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie szopka krakowska została zbudowana w latach 90. XIX w. przez murarza z Krowodrzy – Michała Ezenekiera. Jest duża i masywna, ma 226 cm wysokości, 150 cm szerokości i 40 cm głębokości. Stała się wzorem dla innych szopek, które tworzą styl współcześnie nazywany stylem ezenekierowskim.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 20 szopek ze zbiorów Muzeum Krakowa. Najstarsza pochodzi z 1967 roku, a najnowsza z ostatniego konkursu z 2018 roku.
Otwarcie ekspozycji o godzinie 18. Wstęp na wolny. Szopki będzie można podziwiać do 2 lutego 2020 roku.