fbpx

„Kosmogonia” w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wernisaż już 27 maja!

W piątek, 27 maja częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprasza na wernisaż wystawy „Kosmogonia” Czesława Dźwigaja.

Czesław Dźwigaj to artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Antoniego Hajdeckiego. To autor licznych realizacji pomnikowych, najczęściej z wizerunkiem Jana Pawła II, których kilkadziesiąt opuściło jego pracownię.

Oto najsłynniejsze realizacje artysty

Pomniki poświęcone świętemu znajdują się nie tylko w Polsce. Warto wymienić realizacje w Chicago, Detroit, Wyandotte, Phoenix, Glenwood Springs (USA), Posadas (Argentyna), Hanowerze i Dortmundzie (Niemcy), Rzymie (Włochy), Dux (Liechtenstein), Edmonton (Kanada), Fatimie (Portugalia), Lourdes (Francja), Wilnie, Siluva i Kownie (Litwa) oraz w Blaj (Rumunia).

Obok rzeźby monumentalnej na uwagę zasługuje cykl dziewięciu rzeźb Via Sancta, poświęcony pamięci Jana Pawła II. Dźwigaj jest autorem także takich pomników, jak „Grudzień 70” w Szczecinie, Henryka Sienkiewicza w Rzymie i Szczawnicy, Zygmunta Augusta w Augustowie, Księdza Piotra Skargi w Krakowie, „Ofiarom Ludobójstwa na Kresach Wschodnich” na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie; Nikifora w Krynicy-Zdroju, oraz Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Stanisława Lubomirskiego i Tęczy Przymierza w rodzinnym Nowym Wiśniczu (autor jest honorowym obywatelem tego miasta).

Artysta zaprojektował i zrealizował blisko 50 całościowych wnętrz sakralnych, jest też autorem poszczególnych elementów architektury kościelnej: witraży, polichromii, ołtarzy, chrzcielnic, monstrancji.

"Kosmogonia" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wernisaż już 27 maja! 2
fot. czeslawdzwigaj.pl

Nie tylko rzeźba, ale też malarstwo, rysunek i poezja

Czesław Dźwigaj nie ogranicza się w swojej działalności wyłącznie do rzeźby czy aranżacji wnętrz. Osobne rozdziały w jego dorobku stanowią: rysunek, malarstwo i poezja. Jeśli chodzi o pierwszą dziedzinę, tu wyróżniają się zwłaszcza „Elegie”, tj. cykl 15 wierszy, rysunków i dwustronnych medali z brązu. Przygodę z malarstwem twórca ten zaczynał od pejzaży, jednak jego największe realizacje malarskie przypadają na XXI w., kiedy to powstały cykle monumentalnych obrazów olejnych o wątkach narodowych i ponadczasowych, pełne historycznej narracji i symboliki. Twórczość literacką podsumowują zaś eseje o sztuce oraz wiersze, zebrane w pięć albumów poetyckich.

W 2005 r. Czesław Dźwigaj został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Doceniono go za wybitne zasługi w twórczości artystycznej i w działalności społecznej.

Stała ekspozycja dorobku Czesława Dźwigaja znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Z kolei od 2008 kilkadziesiąt modeli pomników Jana Pawła II, w skali 1:1 można oglądać na stałej ekspozycji w zamku Lubomirskich. Więcej o artyście można przeczytać na stronie: czeslawdzwigaj.pl.

"Kosmogonia" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wernisaż już 27 maja! 3
fot. czeslawdzwigaj.pl

„Kosmogonia” w Częstochowie

Teraz jego twórczość zagości również w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Na wystawę zatytułowaną „Kosmogonia” zapraszają sam artysta oraz twórca i dyrektor muzeum – Krzysztof Witkowski.

-Wszelka moja twórczość jest nie tylko sposobem na życie, ale przede wszystkim traktem poznawczym, i to coraz trudniejszym, Przekraczając jego poszczególne katarakty wiem, że usiłuję w ten sposób pokonywać samego siebie. Równocześnie, na ile to możliwe i na ile mnie stać, chronię się przed wszelkimi wygłupami w sztuce, ustalając własne relacje z rzeczywistością, respektując przy tym prawo innych do innych wyborów, ponieważ uważam, że nie ma takiej rzeczywistości, która byłaby tym samym dla wszystkich. Tak więc, szanując tolerancję, moje prace nie mają na celu kogokolwiek pouczać, nie uzurpują sobie prawa do wytyczania żadnych kierunków, nie podpowiadają wyborów, nie tworzą wzorców zachowań, nie potępiają. Ponieważ sztuka nie może być prokuratorem ani sędzią, i nie może dzielić świata na dobro i zło – zaznacza Czesław Dźwigaj.

Wernisaż odbędzie się w gmachu przy ul. Jagiellońskiej 67/71, w piątek, 27 maja 2022 r., o godz. 18.

Wystawa obejmuje pentaptyk malarski. Warto dodać, że ilustracją muzyczną do „Kosmogonii” Czesława Dźwigaja jest utwór Józefa Skrzeka, który kompozytor wykona podczas wernisażu. Szczegóły: www.jp2muzeum.pl.

Zuzanna Suliga