25 października, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów. Podczas wydarzenia omówiono program akcji #BezpiecznyDom.
Akcja #BezpiecznyDom ma na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa publicznego poprzez organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla oraz szkoleń z pierwszej pomocy.
W związku z nią, fundacja Eltrox stworzyła film edukacyjny wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie i OSP Huta Stara A. W materiale rzecznik prasowy PSP w Częstochowie – Kamil Dzwonnik omówił zasady postępowania w momencie zagrożenia pożarowego lub zatrucia dwutlenkiem węgla.
– Naprawdę niewiele trzeba zrobić, aby wyeliminować zagrożenia pożarowe lub związane z zatruciem tlenkiem węgla – nawet te najgroźniejsze, co mogliśmy zobaczyć na filmie edukacyjnym. W tym roku jeszcze nie mieliśmy na szczęście w naszym mieście przypadków zatrucia czadem, choć w Polsce było już 6 takich przypadków. Trzeba być czujnym. – mówił bryg. Marek Radosz, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
W okresie grzewczym, który niedawno się rozpoczął, wzrasta ryzyko powstawania pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Co roku, a w szczególności przed rozpocząciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.
Linda Nocoń