Końcówka roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II należy do okresów bardzo intensywnych. Za nami np. jubileuszowy Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych, w planach choćby „Karnawał z Jackiem Kawalcem”.
Ostatnie tygodnie 2024 roku przyniosły m.in. 10. Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Współorganizatorem wydarzenia było Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.
Jubileuszowy przegląd poświęcono pamięci ofiar niemieckich zbrodni. Jak podkreślali organizatorzy: poprzez przegląd próbujemy przypominać historię Polski. Chodzi o pamięć i świadomość. Trzeba głośno mówić o martyrologii, bo pomimo, że od II wojny światowej upłynęło tyle lat, wciąż o wielu rzeczach nie wiemy.
W pierwszym dniu, tj. 22 listopada w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprezentowano filmy: „Jak straszny sen…” i „To się nie kończy”. Pierwszy stanowi świadectwo Danuty Charkiewicz-Topolskiej (to wspomnienia z powstania warszawskiego). Drugi opowiada o obozie, w którym więziono około 3 tysiące polskich dzieci. Wśród nich był Jerzy Jeżewski, gość tegorocznego przeglądu, który w momencie aresztowania i przywiezienia do obozu miał dwa lata i dziewięć miesięcy.
Z kolei 23 listopada zaprezentowano filmy: „Jasło 1944” „Szukałem Ojca 76 lat”, „Maria Dziekońska” oraz „Ostatnia wojenna Stolica”. Przegląd objął swoim patronatem abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Głośno było również o koncercie charytatywnym, który odbył się dzień po zakończeniu przeglądu. Z płatnych cegiełek i tych kupionych przez portal KupBilecik udało się zebrać dokładnie 11 338,33. Całkowity dochód został przeznaczony na odbudowę Centrum Kultury i Rekreacji w zniszczonym przez tegoroczną powódź Lądku Zdroju. Pieniądze w tej wysokości przelała Fundacja Rhea Moniki Walaszczyk.
Organizatorzy zadbali o muzyczne atrakcje z wysokiej półki, dzięki temu w auli im. Jana Pawła II wystąpił zespół Ex Czerwone Gitary – Bernard Dornowski i Bogusław Olszonowicz, a także Janusz „Yanina” Iwański i Arek Skolik.
Finał „Gwiezdnych wojen”
Na piątek, 20 grudnia szef Muzeum Krzysztof Witkowski zaplanował szczególne wydarzenie. Będzie to finał wystawy poświęconej „Star Wars”, którą wymyślił wspólnie z wnukiem Karolem. Ekspozycję udostępniono w maju, a zainteresowanie nią od początku było ogromne. – Gdy otwieraliśmy wystawę, było tu więcej dzieciaków niż przez 13 lat działalności Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – podkreśla Witkowski.
Na zakończenie przygody z „Gwiezdnymi Wojnami” przygotowano coś specjalnego. Na scenie wystąpi 62-osobowa orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego. Zabrzmią melodie znane z sagi, ale też – z racji nadchodzących świąt – kolędy. – Myślę, że te doznania na długo pozostaną w pamięci. Zapraszam 20 grudnia od godz. 16 – dodaje Krzysztof Witkowski.
„Karnawał z Jackiem Kawalcem”
Muzeum ma już noworoczne plany. 31 stycznia 2025 roku zaprosi na „Karnawał z Jackiem Kawalcem”. Gwiazdą imprezy będzie znany aktor, piosenkarz i prezenter telewizyjny. W latach 90. ogromną popularność przyniosła mu rola prowadzącego program „Randka w ciemno”. Potem sam był uczestnikiem
telewizyjnych show: „Taniec z gwiazdami”, „Jak oni śpiewają” oraz „Twoja twarz brzmi znajomo”.
Telewidzowie znają go również z seriali: „I kto tu rządzi?”, „Klan”, „Prawo miasta”, „Na Wspólnej”, „Halo Hans!” czy „Ranczo”. Jego głos dobrze znany jest też najmłodszym. Użyczył go m.in. Zdzichowi z „Epoki lodowcowej” czy Garfieldowi.
Z kolei melomani cenią artystę za recital „Niezapomniany Joe Cocker”, z którym rozpoczął koncertowanie w 2016 roku. Od 2022 roku Jacek Kawalec jest wokalistą zespołu Budka Suflera.
Na scenie wokaliście towarzyszyć będą Bartek Miecznikowski z zespołu Pączki w Tłuszczu i Dariusz Bafeltowski z zespołu Budka Suflera. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20. Bilety kosztują 80 zł, można je rezerwować pod numerem tel. 512 263 133.
Szczegóły: www.jp2muzeum.pl
red., mat. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II