fbpx

Kominek dla nastroju i przyjemnego ciepła

Kominki są obecne w naszych domach od setek lat. Kiedyś służyły głównie do ogrzewania pomieszczeń, dzisiaj, chociaż także mogą być ważnym źródłem ciepła, zwykle pełnią funkcję ozdobną. Ogień płonący w kominku nadaje nastrój, tworzy niepowtarzalną atmosferę. Z tego powodu kominki są od lat modnym elementem wystroju domów.

Kominek dla nastroju i przyjemnego ciepła 2

Jak się jednak okazuje, coraz modniejsze są alternatywne wobec tradycyjnych kominków na drewno kominki na gaz propan czy biokominki zasilane bioetanolem. Powodów takich wyborów jest kilka. Jednym z nich są zaostrzające się przepisy dotyczące zanieczyszczenie powietrza.

– Niebawem wejdą w życie nowe przepisy dotyczące warunków spalania drewna w piecach i kominkach — opowiada Łukasz Knysak, właściciel firmy Heathome specjalizującej się w sprzedaży, montażu i serwisie kominków, pieców i grilli. – Za dwa lata będzie można palić jedynie w kominkach spełniających restrykcyjne normy i posiadających odpowiednie certyfikaty, takich, jakie posiadamy w naszej ofercie. Część z klientów woli więc wybierać inne opcje, niezwiązane ze spalaniem drewna. Stąd duża obecnie popularność kominków gazowych.

Jak opowiada Łukasz Knysak, kominki gazowe są dużo wygodniejsze w eksploatacji od tradycyjnych. Nie wymagają gromadzenia opału, a ich użytkowanie nie wiąże się z uciążliwym wyrzucaniem popiołu. Takie kominki dają praktycznie tyle samo ciepła, co tradycyjne na drewno, mogą więc pełnić nie tylko funkcję ozdobną.

– Podłączone do sieci gazowej lub zasilane z butli gazowych, bo i takie kominki mamy w ofercie, są w stanie ogrzać pomieszczenie — opowiada Łukasz Knysak. – Można przy nich zastosować również rozprowadzanie ciepła i ogrzewać, na przykład całe mieszkanie czy dom. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od kominków tradycyjnych, ale korzystanie z nich jest dużo prostsze, można je na przykład…włączać przy pomocy pilota, a także programować na kilka dni na przód. Po podróży możemy więc wrócić do domu, w którym jest ciepło i przyjemnie, bo kominek na czas sam się rozpalił.

Częstochowska firma Heathome, mieszcząca się przy ul.Kisielewskiego 18/28 jest m.in. autoryzowanym partnerem polskiej firmy KRATKI specjalizującej się w produkcji kominków gazowych i biokominków. Jak opowiada Łukasz Knysak,biokominki są coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych kominków. Ich zaletą jest to, że można je spokojnie wykorzystywać do aranżacji nawet małego mieszkania.

– Nie wymagają one montażu ani dużej ilości paliwa — opowiada Łukasz Knysak. – Wystarczy płynny bioetanol. Urządzenia te nadają się do każdego wnętrza. Pozwalają wprowadzić magię ognia do mieszkania, a także ogrodu. Kominki są w najróżniejszych rozmiarach. Mogą być zarówno wiszące, jak i stojące. Ich użytkowanie jest proste i bezpieczne. Zbędne są wszelkie instalacje kominowe. Aby z nich korzystać w mieszkaniu, wystarczy, by pomieszczenie, w którym się znajduje, było dobrze wentylowane. Przy spalaniu w tym kominku wydziela się bowiem zwykły dwutlenek węgla.

Biokominki można już kupić za 200 złotych. Oczywiście cena zależy od typu i rozmiaru urządzenia. Na około 4 godzin palenia wystarczy litr biopaliwa.

Czy i jaki kominek najlepiej sprawdzi się w naszym domu, jak odpowiednio go użytkować i konserwować, tego wszystkiego dowiemy się właśnie w Heathome. Specjaliści z tej firmy zajmują się doradztwem, montażem (opracowują własne projekty), a następnie serwisowaniem kominków. Jeżeli myślimy o kominku, zanim podejmiemy decyzję, warto tam zajrzeć.