fbpx

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć?

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć?


Lato, czas relaksu, o tym marzymy. Wypoczynek nad wodą, cisza, spokój, można położyć się na leżaku, ale nagle czar pryska, a to za sprawą głodnych krwiopijców, komarów. Próbujemy odpędzać je od siebie, co jest dla nich zachętą do ponowienia ataku. Podobnie jest w ogrodzie, gdy zamierzamy odpocząć po pracy. Zbliża się wieczór, planujemy grilla ze znajomymi, a tymczasem nadciąga chmara komarzyc, bo w zasadzie one nam dokuczają. Z ich uciążliwością każdy miał chyba do czynienia.

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć? 2


Co zrobić, żebyśmy nie byli celem komarów?
Dla komarów możemy być nieatrakcyjni, gdy nasze ubrania będą miały jasne kolory, np. biel, beż, khaki. Zapach także ma znaczenie, komary nie lubią zapachów cytrusowych. Zapachy kwiatowe są dla nich cudowne, zachęcające do aktywności. Po wysiłku fizycznym nasze ciało także jest dla nich atrakcyjne pod względem zapachu, wabi je. Dlatego należy niezwłocznie zażyć kąpieli ze środkiem, np. o zapachu cytrynowym. Ubrania zakładajmy raczej luźne, jeansy nie są przeszkodą dla komarów.

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć? 3


Jaki preparat zastosować bezpośrednio na siebie?
Stosowanie środków ochrony osobistej jest koniecznością w przypadku zwiększonej liczebności komarów. Wydłużone działanie preparatu dzięki mikrokapsułkom przynosi nam więcej korzyści, ponieważ jesteśmy dłużej chronieni. Takim preparatem jest LAGOON Protection. Jego specjalna formuła tj. zamknięcie substancji czynnej (DEET) w mikrokapsułkach, pozwala to na powolne uwalnianie i umożliwia skuteczność produktu aż do 6 godzin wobec komarów (również gatunków tropikalnych). Zawarty w produkcie geraniol zapewnia natychmiastową skuteczność wypłaszającą oraz przyjemny dla człowieka zapach (działa także przeciw kleszczom). Z Lagoon Protection wypoczynek nad wodą (wędkarze), spacer w lesie czy ogrodzie jest oczekiwaną przyjemnością, a nie udręką.

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć? 4


Jakim preparatem zrobić oprysk w ogrodzie, otoczeniu domu?
Jeśli często przebywamy w ogrodzie, warto zrobić oprysk przeciw komarom preparatem DRAKER (RTU lub 10.2 dla profesjonalistów). Także i w tym preparacie zamknięta jest w mikrokapsułce substancja aktywna. Skuteczność preparatu, jego wyjątkowa formuła przemawia za jego wyborem. Ta nowoczesna formuła zapewnia jej ochronę przed warunkami zewnętrznymi takimi jak światło, temperatura i wilgoć oraz pozwala na kontrolowane, powolne uwalnianie. DRAKER nie posiada zapachu, cechuje się szybkim efektem bójczym oraz długotrwałą skutecznością wynikającą z efektu zalegania.

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć? 5


Preparat można stosować na zewnątrz, tworząc barierę wokół budynków, okien, na parapetach, gzymsach w miejscach składowania śmieci. Wewnątrz budynków można go aplikować przy listwach przypodłogowych, w kątach, zakamarkach i szczelinach. Produkt sprawdza się także w ochronie przed owadami w kuchniach, a w szczególności w zakamarkach wokół pieców kuchennych i lodówek, a także w bagażnikach samochodowych.

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć? 6


Produkt można wykorzystać do zwalczania wielu innych owadów latających i biegających (komary, kleszcze, karaluchy, pluskwy, osy, muchy, mrówki…) w domach, budynkach inwentarskich, magazynach, środkach transportu publicznego, budynkach przemysłu spożywczego, hotelach, szkołach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej

Komary, jak skutecznie się ich pozbyć? 7


Komary przy oczku wodnym. Jak sobie z tym poradzić?
Komary będą szczęśliwe, gdy pozostawimy im do dyspozycji „łyżkę wody”. Nie czekają aż przygotujemy im komfortowe warunki (oczko wodne, staw) pożądane jest każde źródło wilgoci, korzystają z tego co mają. Wszelkie pozostałości, w których zbiera się woda, zalegające na posesji (puszki, opony, wiadra, donice itp.) powinny być sprzątnięte . Musimy dbać, by usuwać niepotrzebne zakrzewienia, chwasty, kosić trawę wokół stawu. Ważnym elementem zapobiegania rozmnażania komarów jest ruch wody, przydatna jest elektryczna pompa napowietrzająca. Populację komarów najskuteczniej regulują ich wrogowie m.in.: żaby, traszki, ropuchy, nietoperze, jaskółki, jerzyki.


Jeśli jednak natura poskąpiła w danym miejscu naturalnych wrogów, można wspomóc się preparatem AEDEX.
AEDEX, to preparat w formie tabletek przeznaczony do likwidacji plag komarów, działający w miejscach wylęgania i rozwoju larw (w środowisku wodnym). AEDEX jest larwicydem, który uniemożliwia przeistoczenie się larw komarów w osobniki dorosłe. Jeśli jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem, działa selektywnie.
Tabletki umieszcza się w miejscach gromadzenia wody, gdzie możliwe jest występowanie larw komarów, np.: w wodach stojących (studzienki, fontanny, zbiorniki na wodę, oczyszczalniki, zsypy, sadzawki, stawy), ale również w rowach, kanałach, terenach bagnistych. Preparat zawiera benzoesan denatonium zapobiegający przypadkowemu spożyciu przez ludzi i zwierzęta niedocelowe.
Rośliny, których nie lubią komary: pomidory, bazylia, mięta pieprzowa, tymianek pospolity, rozmaryn, żeniszek, aksamitka, lawenda wąskolistna, kocimiętka, plektrantus koleusowaty (komarzyca), bodziszek (geranium), mirt pospolity, drzewo-surmia bignoniowa


Wszystkie wymienione preparaty są dostępne w sklepie zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.


PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH NALEŻY UŻYWAĆ Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI. PRZED UŻYCIEM NALEŻY PRZECZYTAĆ ETYKIETĘ.

(CZ, fot. pixabay)