W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia na Jasnej Górze zawsze odbywa się wizyta duszpasterska nazywana popularnie „kolędą”. Tradycję podtrzymano także w tym roku.
Kolęda klasztorna to modlitwa o Boże łaski na nowy rok dla owocnego życia zakonników, wypełniania rad ewangelicznych, czyli czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale i posługi duszpasterskiej. O tym zwyczaju, 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Tradycyjna wizyta rozpoczyna się od pomieszczeń kurii generalnej (tj. władz Zakonu Paulinów), potem kolędnicy udają się do przeora Jasnej Góry i cel, czyli pokoi współbraci.
W tym roku pokoje zakonników odwiedzili z błogosławieństwem: o. Jakub Szymczycha oraz trzech braci. W klasztorze mieszka ok. 100 mnichów. Kolędnicy przyszli też z modlitwą do różnych instytucji działających w sanktuarium, np. do Radia Jasna Góra.
Zgodnie z zakonnym zwyczajem ze śpiewem zachodzono do każdej klasztornej celi. Tu odmawiana była modlitwa, następowało okadzenie i pokropienie wodą święconą całego wnętrza. Na drzwiach cel i innych nawiedzanych miejsc kolędnicy nakreślili C+M+B 2023.
red., mat Biura Prasowego Jasnej Góry