GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonawcę prac na obwodnicy Częstochowy w ciągu A1.
Po zakończeniu wstępnych negocjacji dotyczących zakresu i formy zabezpieczenia zrealizowanych dotąd prac na obwodnicy Częstochowy, GDDKiA zaprosiła osiem firm do składania ofert.
To kolejny, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, etap przyspieszonej formuły wyłonienia wykonawcy przez negocjacje bez ogłoszenia, mający na celu niezwłoczne zabezpieczenie robót.
28 maja br. miała miejsce rozprawa w Krajowej Izby Odwoławczej w związku z odwołaniem złożonym przez byłego wykonawcę – Salini Polska. Firma domaga się wstrzymania rozpoczętej procedury pilnego wyłonienia wykonawcy prac zabezpieczających w trybie negocjacji bez ogłoszenia i nowego ogłoszenia postępowania przetargowego, w którym mogłaby brać udział. Zgodnie z wyrokiem KIO oddaliła odwołanie złożone przez Salini Polska.
Salini chce ponownego przetargu, aby mogła wziąć w nim udział. Na tą chwilę do przetargu GDDKiA zaprosił osiem firm, z której być może zostanie wyłoniony wykonawca. Firma Salini ma możliwość zaskarżenia wyroku KIO do sądu.
Blisko 40 km autostrady A1 jeszcze w tym roku?
Przypomnijmy, że jeszcze przed końcem sierpnia GDDKiA planuje udostępnić do ruchu blisko 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic. Na północy od Częstochowy trwa budowa 5 odcinków autostrady, jednego na terenie województwa śląskiego oraz czterech w województwie łódzkim. Wszystkie, w standardzie po trzy pasy w obu kierunkach, zostaną wybudowane po istniejącym śladzie DK1. Planowany termin oddania do ruchu czterech odcinków między Częstochową a Tuszynem, powinien nastąpić przed końcem 2021 r. Natomiast piąty odcinek od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk zostanie udostępniony kierowcom na przełomie 2022 i 2023 r.
Realizacja tych odcinków jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.