fbpx

Jurajskie miasta z porozumieniem

 

W Częstochowie odbył się II Jurajski Kongres Gospodarczy. W tym czasie prezydenci i burmistrzowie czterech miast: Zawiercia, Myszkowa, Ogrodzieńca i Częstochowy złożyli podpisy pod porozumieniem na rzecz rozwoju i promocji gmin makroregionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Włodarze poszczególnych miast zgodnie zadeklarowali współdziałanie na rzecz wspólnej promocji gospodarczej, zwiększenia atrakcyjności turystycznej i terenów inwestycyjnych Jury Krakowsko-Częstochowskiej, oraz rozwoju zrównoważonego transportu i poprawy komunikacji w regionie.

Współpracować chcą również w zakresie tworzenia oferty dla inwestorów i firm zainteresowanych rozwojem w makroregionie. Porozumienie rozszerza współpracę między ośrodkami, które podjęły już wspólne działania w Związku Gmin Jurajskich, Śląskim Związku Gmin i Powiatów czy w ramach subregionów.

Celem jest zwiększania możliwości rozwoju i zagospodarowania kolejnych terenów inwestycyjnych w miastach objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej oraz oferowanych poza terenami strefowymi. Chcą też wspólnego działania na rzecz rozwiązań komunikacyjnych, które przyczynią do rozwoju terenów północnej części Jury oraz w pełni wykorzystać potencjał turystyczny miast.

Wykazywana jest także chęć przygotowania wykwalifikowanej kadry odnośnie kształcenia, które są zgodne z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy. Projekty realizowane przez częstochowskie szkoły zawodowe wyszły z takiego założenia co daje efekty.

II Jurajski Kongres Gospodarczy poświęcony był rynkowi pracy w Częstochowie i województwie śląskim, możliwościom rozwoju jakie mają lokalne firmy działające na rynku oraz perspektywy pozyskiwania większej liczby pracowników. Rozmowy toczyły się także w temacie odpowiedzialności biznesu a także równości płci na rynku pracy.

Oprócz panelu samorządowców odbył się także rozmowy, których tematem był lokalny i regionalny rynek pracy, możliwość pozyskania klientów poprzez kształtowanie wizerunku firmy, wpływ na wizerunek firmy działań z zakresu CSR czy zwiększenie efektywności kształcenia pracowników na potrzeby przedsiębiorców a także roli samorządu w tych kwestiach.

Organizatorem Kongresu byli Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oraz samorządy terytorialne z powiatów myszkowskiego, kłobuckiego, zawierciańskiego, lublinieckiego i częstochowskiego. Wydarzenie odbyło się 26 września w częstochowskim hotelu Scout.

p.s-b

fot. (UM)