W tym tygodniu zniesiony został zakaz rekreacyjnych wyjść do lasów, parków, czy na miejskie skwery. Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend
1 Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska to jedno z najbardziej oryginalnych miejsc Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
Powstała na skutek działalności człowieka pustynia w samym sercu Europy to miejsce wyjątkowe, bowiem możemy tu poczuć specyficzny mikroklimat, a także nacieszyć oczy widokiem lotnych piasków.
Owe specyficzne warunki były podczas II wojny Światowej wykorzystane przez słynny Africa Corps, bowiem tu właśnie utworzono poligon symulujący przyszły teren walk jednostki. Pustynia Błędowska była również scenografią do słynnego filmu „Faraon”.
Radzimy skorzystać ze szlaków jakie wytyczone są pomiędzy miejscowościami Błędów, Chechło i Klucze.
Polecamy skorzystać z tarasów widokowych znajdujących się na wzgórzu Czubatka w Kluczach oraz na wzniesieniu Dąbrówka we wsi Chechło.
Z obu miejsc możemy podziwiać panoramę Pustyni Błędowskiej.
2. Mstów
Leżący tuż obok Częstochowy Mstów pełen jest miejsc urokliwych. Jest to jedna z najstarszych miejscowości regionu Częstochowskiego bowiem wzmianki o Mstowie znajdziemy już w bulli Papieża Celestyna III z 1193 roku. Przed tą datą najprawdopodobniej powstał Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich będący najcenniejszym zabytkiem Mstowa. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich leży na wzgórzu otoczony murami z 9-cioma basztami
Nad Wartą kilka lat temu rozbudowano tereny rekreacyjne. Z platform widokowych można podziwiać przełom Warty, Skałę Miłości, znajdziemy ścieżku rekreacyjne wokół zbiornika wodnego Tasarki, odpoczniemy na piaszczystej plaży.
3. Kroczyce – Góra Zborów i Okiennik Wielki
Góra Zborów znajdująca się w pobliżu Kroczyc stanowiąca część zajmującego 45ha Rezerwatu Przyrody to najwyższe wzniesienie dawnego województwa Częstochowskiego – 462 m.n.p.m, Góra Zborów to naturalny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramy Jury. Sam rezerwat zaś pełen jest iglic, turni, grot, jaskiń. Na północ od Góry Zborów wznosi się Góra Kołoczek z pokrytym lasem grzbietem, którego grań tworzą przepiękne ostańce z Wielkim Dziadem na czele. Pomiędzy obydwoma górami wije się wiele dróg i ścieżek, a z uwagi na bardzo interesujący i malowniczy teren poprowadzono tu kilka szlaków turystycznych, ułatwiających poruszanie się w terenie i dotarcie do najciekawszych miejsc.
Niedaleko Kroczyc, obok wsi Piaseczno możemy podziwiać jedną z najbardziej znanych formacji skalnych Jury, Okiennik Wielki. Jest to skała z „wybitym” otworem o średnicy ponad 5m i głębokości 7 metrów.
Dołożywszy wysokość ściany około 30 metrów tworzy to wyjątkowo widowiskowe miejsce.
4. Dolina Będkowska
Mamy na Jurze pustynię, ale mamy i wodospad. Aby zobaczyć Wodospad Szum, należy dotrzeć do największej Jurajskiej doliny do Doliny Będkowskiej.
Dolina uchodząca za najpiękniejszą w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pełna jest charakterystycznych ostańców.
Znajdziemy tu „Dupę Słonia” skałę wyjątkowo popularną wśród miłośników wspinaczki, Brandysową Skałę, Sokolicę – najwyższą skałę Jury, Czarcie Wrota i wiele innych. Dopełnieniem atrakcji są jaskinie z udostępnioną do zwiedzania Jaskinią Nietoperzową.
Spokojnie przemierzymy całą okolicę licznymi tu ścieżkami rowerowymi i szlakami pieszymi.
5. Niegowa – Mirów i Bobolice
Jednymi z najczęściej na Jurze odwiedzanymi obiektami obok Ogrodzieńca i Olsztyna są dwie malowniczo umiejscowione niewielkie warownie Mirów i Bobolice.
Zamek Bobolice już w pełni zrekonstruowany to prawdziwa perła wśród jurajskich fortec. Obecnie zaś odbudowywany zamek w Mirowie z pewnością nie będzie mniej widowiskowy, gdy odzyska dawną świetność. Oba zamki jeszcze niedawno łączyła ścieżka, którą można było wśród ostańców spacerem przejść z Mirowa do Bobolic w około 30 minut. Jednak obecnie teren niestety jest ogrodzony, miejmy nadzieję, że jedynie na czas budowy.
6. Pilica, zamek Smoleń
Leżący w Gminie Pilica zamek Smoleń to kolejna z warowni tworzących Szlak Orlich Gniazd.
Zamek podobnie jak wszystkie zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest malowniczo osadzony na wapiennym wzgórzu, które w całości jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody.
Zamek w ostatnich latach został poddany gruntownej rewitalizacji i oddany do zwiedzania. Z charakterystycznej wieży rozpościera się zapierający dech widok na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
7 Siewierz
Siewierz znajdujący się w połowie drogi między Częstochową a Katowicami ma wiele do zaoferowania dla turystów.
Najbardziej znany obiekt historyczny to Zamek Biskupi, którego historia sięga XII stulecia. Systematycznie prowadzi się tu prace renowacyjne i zabezpieczające a cały budynek robi spore wrażenia na rzeszach odwiedzających go turystów.
Po zwiedzaniu możemy spokojnie spędzić czas na łonie przyrody nad powstałym w latach 60 tych ubiegłego wieku Zalewem Przeczyckim.
Na zalewie uprawiać można żeglarstwo oraz inne sporty wodne i motorowodne. Można też wypocząć na trawiastych i piaszczystych plażach.
Wokół jeziora powstały kompleksy wypoczynkowe.
Mnogość półwyspów, zatoczek, plaż – wszystko to sprawia, że można tu przyjemnie poleniuchować jak i aktywnie uprawiać sporty wodne.
To tylko kilka z niezliczonych ciekawych miejsc jakie Jura Krakowsko-Częstochowska ma nam do zaoferowania. Postaramy się Państwu przybliżać kolejne i zachęcać do czynnego wypoczynku w naszej najbliższej często niedocenianej okolicy.
Wspaniałe zdjęcia autorstwa Pana Jakuba Krawczyka udostępnił nam Związek Gmin Jurajskich