fbpx

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka!

Za nami już trzy premiery, przed nami – sporo nowości. W sezonie 2021/2022 Teatr im. Mickiewicza zaprosi widzów m.in. na „Kandyda” i „Małego Księcia”.

Nowy sezon został zainaugurowany w częstochowskim teatrze wcześniej niż zazwyczaj. W ramach wakacyjnej akcji instytucja czekała na widzów już od 18 sierpnia. Dzięki temu przypomniano premiery sezonu 2020/2021 („Pannonikę”, „Fałsz”, „Cudowną terapię” i „Dziewiąty dzień księżycowy”), ale też kilka starszych propozycji.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 2
„Cudowna terapia” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Rewelacyjna „Strefa zero”

Nowości przewidziano na wrzesień. Pierwsza na afisz wkroczyła „Strefa zero”, czyli dwunasty już spektakl, który dla Teatru im. Mickiewicza zrealizował André Hübner-Ochodlo. Premiera dramatu, którego autorem jest Neil LaBute, odbyła się 11 września. Termin nie był przypadkowy, wówczas wypadała bowiem 20. rocznica zamachów na World Trade Center, a spektakl rozgrywa się w dobę po wydarzeniach, które zmieniły świat.

„Strefa zero” to zdecydowanie jedna z najlepszych realizacji ostatnich lat, z doskonałymi rolami Teresy Dzielskiej i Adama Machalicy. Pozycja obowiązkowa, choć tylko dla widzów dorosłych. Najbliższe spektakle grane będą 3, 4, 5 listopada.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 3
„Strefa zero” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Mocne „Zażynki”

Wrzesień przyniósł jeszcze dwa premierowe tytuły – „Zażynki” i „Pożar w sercu”. Pierwszy z wymienionych inauguruje projekt „Audio Teatr” i stanowi koprodukcję z Fundacją Oczami Brata w partnerstwie z Teatrem Nowym w Częstochowie.

Mocny tekst Anny Wakulik dotyka kwestii najistotniejszych – wiary, odpowiedzialności, moralnych wyborów, ale i miłości. Opiekę reżyserką nad czytaniem performatywnym objął Tomasz Man, obsadę tworzą zaś Sylwia Karczmarczyk, Antoni Rot i Paweł Bilski (gościnnie). „Zażynki” to pozycja obowiązkowa. Kto jej nie widział, może nadrobić zaległości 21 listopada.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 4
„Zażynki” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Rozśpiewany „Pożar w sercu”

Z kolei „Pożar w sercu” w reżyserii Roberta Dorosławskiego, to muzyczne widowisko w dużej mierze oparte na koncercie „Rytm w sercu” pokazywanym trzykrotnie w okresie letnim (a przygotowanym na zamówienie częstochowskiego Wydziału Zdrowia). 

Na scenie wystąpią aktorzy: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Michał Kula, Maciej Półtorak, Antoni Rot oraz muzycy: Wojtek „Brodi” Turbiarz, Agnieszka Pawełczyk, Damian Kluźniak, Piotr Nikoli, Wojciech Cyndecki, Borys Sławenta, Konrad Gzik i Adrian Gzik. Razem z reżyserem, który pełni rolę przewodnika po muzycznym świecie, to aż 17 osób! Dzięki nim widzowie doskonale bawią się przy dźwiękach „Rebeki” czy „Wakacji z blondynką”. „Pożar w sercu” wybuchnie m.in. podczas Andrzejek. Specjalne pokazy przewidziano na 28 listopada.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 5
„Pożar w sercu” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Sezon jubileuszowy

Warto dodać, że ten sezon jest jubileuszowy. Na 2022 r. przypada bowiem 95-lecie istnienia stałego zespołu aktorskiego w Częstochowie. – Świętowanie chcemy rozpocząć już wcześniej i w listopadzie zaprosić widzów na pokazy filmu „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu” w reżyserii Adama Hutyry i Jędrzeja Niestroja. Przygotowaliśmy go z okazji 65. rocznicy nadania imienia naszemu teatrowi – zapowiada p.o. dyrektora teatru Robert Dorosławski.

Filmowe pokazy odbędą się 10 listopada o godz. 10, 12 i 18.

Same obchody rocznicy przypadną zaś na okres Międzynarodowego Dnia Teatru. Plany są klasyczne. Takie same zresztą dotyczą wszystkich premier zaplanowanych na sezon 2021/2022. Po współczesnym wrześniu i bardziej kameralnych realizacjach (nie licząc koncertowego „Pożaru w sercu”) przyjdzie pora na liczniejszą obsadę i bardziej „wiekowe” teksty.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 6
„Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?” (fot. Grzegorz Gut/Teatr im. Mickiewicza)

„Kandyd” Voltaire’a

Obecnie trwają próby do „Kandyda” Voltaire’a w adaptacji Macieja Wojtyszki i w reżyserii Rafała Szumskiego. – To młody twórca, który ma na swoim koncie kilka realizacji (m.in. „Sen nocy letniej”), więc współpraca z nami nie będzie dla niego debiutem. Ta adaptacja jest chyba najbardziej znana. Maciej Wojtyszko napisał do niej specjalnie piosenki, muzykę stworzył Jerzy Derfel, stąd będzie to realizacja z bogatą warstwą muzyczną. Prawdopodobnie aktorom na scenie towarzyszył będzie kwartet smyczkowy. Stawiamy na klasykę, stosunkowo lekką, w dużej mierze humorystyczną, ale i filozoficzną – mówi szef częstochowskiego teatru.

Na scenie wystąpi dziewięcioro aktorów, to połowa zespołu teatru. Według zapowiedzi będą się oni wcielali nawet w kilka postaci, a „Kandyd” ma być kreacją zbiorową. Premiera planowana jest na początek stycznia 2022 r.

Mikołajki z „Roszpunką”

Zanim częstochowska publiczność obejrzy spektakl Szumskiego, przyjdzie pora na teatralne „Mikołajki”. Na tę okazję wznowiona zostanie „Roszpunka” w reżyserii Dorosławskiego, której premiera odbyła się w 2016 r. Spektakl powstał na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów, zmian jednak nie brakuje. Stąd i Czarownica marząca o wygranej w konkursie piosenki, DJ Pokraka i Sakramencki Kazek król rock’n’rolla.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 7
„Roszpunka” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Od „Konrada Wallenroda” po „Makbeta”

A co przyniosą kolejne miesiące 2022 r.?  – Chciałbym zrealizować w tym teatrze moje wielkie marzenie – „Konrada Wallenroda”. Ten tytuł chodzi mi po głowie od lat – zapowiada Dorosławski. –  Dramaturgicznie i inscenizacyjnie jest tu się czym pobawić. Można doszukiwać się tu wielu różnych interpretacji, czytać go na wiele sposobów. Z propozycją tej realizacji zgłosiłem się do Jacka Głomba, dyrektorem Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Liczę, że nam nie odmówi i wiosną zaprezentujemy ten tytuł – dodaje.

W jubileuszowym sezonie zaplanowano jeszcze przygotowanie dwóch premierowych tytułów. Pierwszym będzie „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w reżyserii Agnieszki Baranowskiej, która w 2017 r. zrealizowała na częstochowskiej scenie „Stopklatkę” Maliny Prześlugi (ten spektakl będzie można zobaczyć 18 listopada). Drugim – „Makbet” w reżyserii André Hübner-Ochodlo. Dla tego twórcy będzie to kolejne już spotkanie z Szekspirem, przypomnijmy bowiem, że w 2014 r. w Teatrze im. Mickiewicza zrealizował on doskonałego „Hamleta” z Maciejem Półtorakiem w roli głównej.

Jubileuszowy sezon w Teatrze im. Mickiewicza. Królować będzie klasyka! 8
„Skłodowska. Radium Girl” (fot. Bartek Warzecha)

„Młoda Częstochowa”

Oprócz wymienionych powyżej tytułów, planowana jest jeszcze jedna premiera. Zobaczymy ją w drugiej połowie grudnia ramach projektu „Młoda Częstochowa” (promującego związanych z miastem artystów młodego pokolenia). Dzięki temu na częstochowskiej scenie zagości Teatr Papahema założony przez absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. Współtwórcą niezależnego teatru jest częstochowianin Mateusz Trzmiel.

– Chcemy przenieść na naszą scenę kameralną spektakl „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii znakomitej Agaty Biziuk. Myślę, że zaprezentujemy go przynajmniej kilkanaście razy – wyjaśnia Robert Dorosławski.

Bieżących informacji dotyczących Teatru im. Mickiewicza należy szukać na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.