Za nami już trzy premiery, przed nami – sporo nowości. W sezonie 2021/2022 Teatr im. Mickiewicza zaprosi widzów m.in. na „Kandyda” i „Małego Księcia”.
Nowy sezon został zainaugurowany w częstochowskim teatrze wcześniej niż zazwyczaj. W ramach wakacyjnej akcji instytucja czekała na widzów już od 18 sierpnia. Dzięki temu przypomniano premiery sezonu 2020/2021 („Pannonikę”, „Fałsz”, „Cudowną terapię” i „Dziewiąty dzień księżycowy”), ale też kilka starszych propozycji.
Rewelacyjna „Strefa zero”
Nowości przewidziano na wrzesień. Pierwsza na afisz wkroczyła „Strefa zero”, czyli dwunasty już spektakl, który dla Teatru im. Mickiewicza zrealizował André Hübner-Ochodlo. Premiera dramatu, którego autorem jest Neil LaBute, odbyła się 11 września. Termin nie był przypadkowy, wówczas wypadała bowiem 20. rocznica zamachów na World Trade Center, a spektakl rozgrywa się w dobę po wydarzeniach, które zmieniły świat.
„Strefa zero” to zdecydowanie jedna z najlepszych realizacji ostatnich lat, z doskonałymi rolami Teresy Dzielskiej i Adama Machalicy. Pozycja obowiązkowa, choć tylko dla widzów dorosłych. Najbliższe spektakle grane będą 3, 4, 5 listopada.
Mocne „Zażynki”
Wrzesień przyniósł jeszcze dwa premierowe tytuły – „Zażynki” i „Pożar w sercu”. Pierwszy z wymienionych inauguruje projekt „Audio Teatr” i stanowi koprodukcję z Fundacją Oczami Brata w partnerstwie z Teatrem Nowym w Częstochowie.
Mocny tekst Anny Wakulik dotyka kwestii najistotniejszych – wiary, odpowiedzialności, moralnych wyborów, ale i miłości. Opiekę reżyserką nad czytaniem performatywnym objął Tomasz Man, obsadę tworzą zaś Sylwia Karczmarczyk, Antoni Rot i Paweł Bilski (gościnnie). „Zażynki” to pozycja obowiązkowa. Kto jej nie widział, może nadrobić zaległości 21 listopada.
Rozśpiewany „Pożar w sercu”
Z kolei „Pożar w sercu” w reżyserii Roberta Dorosławskiego, to muzyczne widowisko w dużej mierze oparte na koncercie „Rytm w sercu” pokazywanym trzykrotnie w okresie letnim (a przygotowanym na zamówienie częstochowskiego Wydziału Zdrowia).
Na scenie wystąpią aktorzy: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Michał Kula, Maciej Półtorak, Antoni Rot oraz muzycy: Wojtek „Brodi” Turbiarz, Agnieszka Pawełczyk, Damian Kluźniak, Piotr Nikoli, Wojciech Cyndecki, Borys Sławenta, Konrad Gzik i Adrian Gzik. Razem z reżyserem, który pełni rolę przewodnika po muzycznym świecie, to aż 17 osób! Dzięki nim widzowie doskonale bawią się przy dźwiękach „Rebeki” czy „Wakacji z blondynką”. „Pożar w sercu” wybuchnie m.in. podczas Andrzejek. Specjalne pokazy przewidziano na 28 listopada.
Sezon jubileuszowy
Warto dodać, że ten sezon jest jubileuszowy. Na 2022 r. przypada bowiem 95-lecie istnienia stałego zespołu aktorskiego w Częstochowie. – Świętowanie chcemy rozpocząć już wcześniej i w listopadzie zaprosić widzów na pokazy filmu „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu” w reżyserii Adama Hutyry i Jędrzeja Niestroja. Przygotowaliśmy go z okazji 65. rocznicy nadania imienia naszemu teatrowi – zapowiada p.o. dyrektora teatru Robert Dorosławski.
Filmowe pokazy odbędą się 10 listopada o godz. 10, 12 i 18.
Same obchody rocznicy przypadną zaś na okres Międzynarodowego Dnia Teatru. Plany są klasyczne. Takie same zresztą dotyczą wszystkich premier zaplanowanych na sezon 2021/2022. Po współczesnym wrześniu i bardziej kameralnych realizacjach (nie licząc koncertowego „Pożaru w sercu”) przyjdzie pora na liczniejszą obsadę i bardziej „wiekowe” teksty.
„Kandyd” Voltaire’a
Obecnie trwają próby do „Kandyda” Voltaire’a w adaptacji Macieja Wojtyszki i w reżyserii Rafała Szumskiego. – To młody twórca, który ma na swoim koncie kilka realizacji (m.in. „Sen nocy letniej”), więc współpraca z nami nie będzie dla niego debiutem. Ta adaptacja jest chyba najbardziej znana. Maciej Wojtyszko napisał do niej specjalnie piosenki, muzykę stworzył Jerzy Derfel, stąd będzie to realizacja z bogatą warstwą muzyczną. Prawdopodobnie aktorom na scenie towarzyszył będzie kwartet smyczkowy. Stawiamy na klasykę, stosunkowo lekką, w dużej mierze humorystyczną, ale i filozoficzną – mówi szef częstochowskiego teatru.
Na scenie wystąpi dziewięcioro aktorów, to połowa zespołu teatru. Według zapowiedzi będą się oni wcielali nawet w kilka postaci, a „Kandyd” ma być kreacją zbiorową. Premiera planowana jest na początek stycznia 2022 r.
Mikołajki z „Roszpunką”
Zanim częstochowska publiczność obejrzy spektakl Szumskiego, przyjdzie pora na teatralne „Mikołajki”. Na tę okazję wznowiona zostanie „Roszpunka” w reżyserii Dorosławskiego, której premiera odbyła się w 2016 r. Spektakl powstał na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów, zmian jednak nie brakuje. Stąd i Czarownica marząca o wygranej w konkursie piosenki, DJ Pokraka i Sakramencki Kazek król rock’n’rolla.
Od „Konrada Wallenroda” po „Makbeta”
A co przyniosą kolejne miesiące 2022 r.? – Chciałbym zrealizować w tym teatrze moje wielkie marzenie – „Konrada Wallenroda”. Ten tytuł chodzi mi po głowie od lat – zapowiada Dorosławski. – Dramaturgicznie i inscenizacyjnie jest tu się czym pobawić. Można doszukiwać się tu wielu różnych interpretacji, czytać go na wiele sposobów. Z propozycją tej realizacji zgłosiłem się do Jacka Głomba, dyrektorem Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Liczę, że nam nie odmówi i wiosną zaprezentujemy ten tytuł – dodaje.
W jubileuszowym sezonie zaplanowano jeszcze przygotowanie dwóch premierowych tytułów. Pierwszym będzie „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w reżyserii Agnieszki Baranowskiej, która w 2017 r. zrealizowała na częstochowskiej scenie „Stopklatkę” Maliny Prześlugi (ten spektakl będzie można zobaczyć 18 listopada). Drugim – „Makbet” w reżyserii André Hübner-Ochodlo. Dla tego twórcy będzie to kolejne już spotkanie z Szekspirem, przypomnijmy bowiem, że w 2014 r. w Teatrze im. Mickiewicza zrealizował on doskonałego „Hamleta” z Maciejem Półtorakiem w roli głównej.
„Młoda Częstochowa”
Oprócz wymienionych powyżej tytułów, planowana jest jeszcze jedna premiera. Zobaczymy ją w drugiej połowie grudnia ramach projektu „Młoda Częstochowa” (promującego związanych z miastem artystów młodego pokolenia). Dzięki temu na częstochowskiej scenie zagości Teatr Papahema założony przez absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. Współtwórcą niezależnego teatru jest częstochowianin Mateusz Trzmiel.
– Chcemy przenieść na naszą scenę kameralną spektakl „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii znakomitej Agaty Biziuk. Myślę, że zaprezentujemy go przynajmniej kilkanaście razy – wyjaśnia Robert Dorosławski.
Bieżących informacji dotyczących Teatru im. Mickiewicza należy szukać na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.