Nasz wybitny rzeźbiarz Jerzy Kędziora przy okazji swoich imienin (najlepsze życzenia!) postanowił zrobić prezent swoim licznym fanom. Poinformował o dwóch wydarzeniach w nadchodzący majowy weekend, których będzie uczestnikiem, a nawet bohaterem. Święto Pracy uczci czynem w podczęstochowskim Olsztynie wspólnie z duetem Theseus: Aleksandra Cupiał i Szymon Parafiniak. Długi weekend zainauguruje jednak w Bydgoszczy, otwierając tam swoją wystawę „Uniesienie”.
W naszym Olsztynie (tym ładniejszym – jak twierdzi wielu, w tym i sam rzeźbiarz) artyści zaprezentują na miejskim Rynku kilkanaście plenerowych kompozycji. Duet Theseus pokaże podczas tej wystawy m.in. rzeźbę zatytułowaną Bukefalos pochodzącą z najnowszego cyklu „Zwierzęta Mocy”. Kędziora zaś przedstawi tym razem kilka specyficznych, tożsamych z Jurą rzeźb, tzw. Rzeźbiańców lub Juraków. To rzeźby z cyklu, do którego twórca z Poczesnej (ale nasz, częstochowski!) wrócił po kilku latach i zapełnił już nimi plenerową przestrzeń Poczesnej Galerii Rzeźby. Formalne otwarcie wystawy nastąpi 1 maja o godzinie 17, a dokona tego włodarz miasta Tomasz Kucharski w towarzystwie artystów.
27 kwietnia – wyprzedzając nieco 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej – Jerzy Kędziora będzie honorował ten świąteczny moment otwarciem w Bydgoszczy wystawy „Uniesienie”. Wystawa została zaaranżowana na Wyspie Młyńskiej i w samych Młynach Rothera – widomym, znakomitym przykładzie korzyści z naszej współpracy z Unią. Monumentalny kompleks ceglanych budynków z połowy XIX wieku był bowiem rewitalizowany dzięki projektowi europejskiemu. Dziś działa tam prestiżowe Centrum Nauki i Kultury, którego atrakcją obok ekspozycji historycznych, artystycznych i naukowych jest dostępny bezpłatnie taras widokowy z panoramą centrum miasta, w tym Bydgoskiego Węzła Wodnego. Pierwszoplanowym akcentem artystycznym tego obszaru jest rzeźba balansująca Jerzego Kędziory „Przechodzący przez rzekę” zawieszona nad nurtem Brdy.
– To ten balansjer właśnie też jest powodem realizacji wystawy (i całego projektu) w Bydgoszczy – objaśnia Jerzy Kędziora. – To on właśnie 20 lat temu wprowadzał mieszkańców grodu znad Brdy do Unii Europejskiej. Teraz „Przechodzący…” zaprosił na jubileuszową fetę swoich balansujących pobratymców i przyjaciół.
Na stronie internetowej miasta Bydgoszczy czytamy m. in.: „… zapraszamy do Młynów Rothera oraz na Wyspę Młyńską, gdzie zachęcimy do oderwania się na chwilę od Ziemi, by podziwiać zawieszoną w przestrzeni wystawę rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To doskonała okazja do zapoznania się ze spektakularnym dorobkiem artystycznym JotKi.”. Tam też dowiadujemy się, że wystawa będzie czynna do 22 października i udostępniana bezpłatnie. Więc ktokolwiek będziesz w bydgoskiej stronie…
Informację organizatorów uzupełnia też nota naszego artysty. Choć częstochowianom ta wiedza znana jest od dawna, jednak przyjemnie przytoczyć:
Jerzy „JotKa” Kędziora – rzeźbiarz, malarz, designer, pedagog, absolwent ASP w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w Polsce i na świecie. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród. Kędziora od początku swojej drogi artystycznej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji w czasach nam współczesnych stała się podstawą jego artystycznych poszukiwań, które skłoniły go do podjęcia pracy nad rzeźbami balansującymi, dzięki którym zyskał uznanie na całym świecie.
Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych m. in. w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze oraz na takich imprezach, jak Biennale w Wenecji, Art Basel Miami, ArtTaipei czy ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W Polsce tworzy Szlak Rzeźb Balansujących, które można oglądać w przestrzeni publicznej w wielu miejscach kraju.
– Wspomniane wystawy będą pierwszymi z kilku odsłon szerszego projektu – dodaje Jerzy Kędziora.
Oto zaplanowane elementy cyklu działań:
– prezentacje balansjerów na fotografiach Bartłomieja Kędziory – syna artysty;
– odsłonięcie kolejnego etapu Szlaku Rzeźb Balansujących;
– symultaniczne łączenie się z bohaterami Kładki o. Bernatki w Krakowie w ramach projektu „Mosty Sztuki”;
– aktywne tworzenie i prezentacja albumu poświęconego mojej twórczości realizowanego przez wydawnictwo Pejzaż;
– i kilka dalszych, na które artysta serdecznie zaprasza!
Tadeusz Piersiak
Czytaj także: Muzeum Częstochowskie. Z murów w ramy