Tak jak w ubiegłych latach jasnogórska szopka bożonarodzeniowa składa się z dwóch części: tradycyjnej, usytuowanej na dziedzińcu i „ruchomej” na tzw. fosach. Oprócz tego jest szopka w Bazylice oraz ta dodatkowa – przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drzewie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan.
Na dziedzińcu tuż przed Bazyliką wita pielgrzymów okazała szopka stylizowana na chatę wyjętą z górskiego krajobrazu. To główna szopka znajdująca się jasnogórskim Sanktuarium. W niej adorowane jest Dzieciątko przenoszone w uroczystej procesji po Pasterce. Motto, którym jest hasło roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce, przypomina, że „uczestniczymy we wspólnocie Kościoła”, którą tworzy Jezus Chrystus przychodzący do człowieka, by go zbawić.
Żłóbek z Jezusem i Świętą Rodziną znajduje się w drewnianej chacie, którą wykonali górale. W niej znajdują się również postaci, które znamy z kart Ewangelii: Maryja, św. Józef, aniołowie, pasterze i królowie oraz trzej ostatni następcy św. Piotra.
Aż pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie tworzy ruchomą szopkę umieszczoną na tzw. fosach. Warto dodać, że to jedna z największych pod względem liczby ruchomych figur tego typu szopek w Polsce. To dzieło o. Bronisława Kraszewskiego jasnogórskiego dekoratora i jego współpracowników.
-Każda figurka ma swoje „serce”. Jest nim urządzenie, które nią porusza. Każda wykonuje określoną czynność – biuro prasowe Jasnej Góry cytuje o. Kraszewskiego.
W szopce znalazły się postaci przedstawiające codzienne życie w Betlejem. Jest rybak, kowal, piekarz, praczki, są pasterze opiekujący się zwierzętami, ludzie ogrzewający się przy ognisku czy krzątający się przy swoich domach. W drugiej części ruchomej „betlejemki” nie brakuje odniesienia do polskiej rzeczywistości, tu zobaczymy figurki w regionalnych strojach czy białych zakonników z Jasnej Góry. Hołd Dzieciątku śpieszą oddać także święci i błogosławieni – św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński.
Pierwsze prace przy budowie szopek, ze względu na ich czasochłonność, rozpoczęły się już w listopadzie (pisaliśmy o tym TUTAJ). Dopełnieniem całej inscenizacji są zewnętrzne dekoracje wokół szopy, a także żywe pawie.
Zgodnie z tradycją otwarcie jasnogórskiej „betlejemki” tradycyjnie odbyło się po Pasterce. Szopkę przy Bazylice i ruchomą szopkę można nawiedzać codziennie od godz. 9 do 18 – od Bożego Narodzenia do 2 lutego.
To nie koniec bożonarodzeniowych atrakcji. Jest też bowiem szopka w Bazylice przygotowana przez brata Dawida Respondka. Ta ma bardzo tradycyjny charakter, bo jak podkreśla jej twórca, Bazylika jest miejscem modlitwy, więc i szopka ma nie rozpraszać uwagi detalami, sprzyjać kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia.
Szopka została zbudowana z naturalnych elementów, jak drzewo, kamień czy len.
Znakiem solidarności z chrześcijanami w Ziemi Świętej stała się w tym roku szopka, która dotarła na Jasną Górę z Betlejem. Wyjątkowo już można było ją nawiedzać w Bastionie św. Barbary od pierwszej niedzieli Adwentu. Została wyrzeźbiona w ponad 300-letnim drzewie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem. Obok misternie wyrzeźbionej szopki stanęło 200-letnie zielone drzewo oliwne, które przypomina, że „jesteśmy żywym Kościołem, nawet jeżeli w jakimś miejscu prześladowanym, krwawiącym, to wciąż na nowo odradzającym się”.
Szopka z Betlejem w ramach kampanii „S.O.S dla Ziemi Świętej” organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. W ramach akcji „S.O.S dla Ziemi Świętej” można kupić w Polsce wyroby wykonywane z drewna oliwnego w Betlejem przez rodziny chrześcijańskie, m.in. szopki, ozdoby świąteczne, jak również różańce.
Szczegóły: www.jasnagora.com
red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry