2 kwietnia, kulminacyjnym punktem tegorocznej akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu” będzie koncert Cleo na placu Biegańskiego oraz podświetlenie – po raz pierwszy w historii – wieży Jasnej Góry.
Ponadto, od 2 do 6 kwietnia organizatorzy akcji zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie.
Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także kształtowanie wśród częstochowianek i częstochowian postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.
Akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” to w Częstochowie zawsze mnóstwo atrakcji. 1 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 odbędzie się pokaz filmu, prelekcja i dyskusja na temat autyzmu; od 3 do 5 kwietnia, we współpracy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, Fundacją dla Rozwoju oraz Dzielnicowymi Ośrodkami Społeczności Lokalnej, mieszkanki i mieszkańcy zostaną zaproszeni do punktów DOSL na spotkania pod hasłem „Autyzm? Wytłumaczymy!”. Odbędzie się także happening na Starym Mieście, a 6 kwietnia organizatorzy zapraszają na Maraton Zumby „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”. Z kolei MDK w Blachowni organizuje 3 kwietnia pokaz filmów o tematyce autyzmu.
2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, przygotowano kilka ważnych wydarzeń:
SALA SESYJNA URZĘDU MIASTA CZĘSTOCHOWY
9.00 – 14.00 – Konferencja Naukowa „Jestem Osobom z Autyzmem – Dajcie Mi Szansę”
PLAC BIEGAŃSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
10.00 – 12.00 – „Przystanek Autyzm” – happening dla przedszkoli
17.30 – 21.00 – Imprezy finałowe „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”
- Koncert – Phantoms, Zespól 69
- bieg dla autyzmu
- symboliczne podświetlenie sceny na niebiesko
- wspólne zaśpiewanie piosenki „Po prostu kochaj” (Maciek Maślikowski)
- koncert Gwiazdy Wieczoru – CLEO
20.00 Uroczyste podświetlenie wieży Jasnej Góry na niebiesko
Jak włączyć się do akcji i okazać gest solidarności z osobami z autyzmem?
Organizatorzy zachęcają do robienia „niebieskiego selfie”, a więc zdjęcia – najlepiej z niebieskim elementem i w charakterystycznej pozie, jak podczas robienia selfie – i udostępniania go na profilach w mediach społecznościowych z hasztagiem #CzestochowaNaNiebiesko. Fotografie można udostępniać na prywatnych profilach oraz na facebooku Stowarzyszenia Daj Mi Czas. Stowarzyszenie przygotowało na swoim FB także specjalną nakładkę akcji z niebieskimi dłońmi w geście selfie, którą można nałożyć na zdjęcie profilowe. Niebieskie selfie zrobiło już wiele znanych częstochowianek i częstochowian popierających akcję, a ich portrety będzie można obejrzeć 2 kwietnia w Urzędzie Miasta, podczas konferencji.
Organizatorem akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Fundacja dla Rozwoju, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.
Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.
bami z autyzmem, na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie, takie jak opera w Sydney czy Wieża Eiffla w Paryżu. W Polsce to m.in. Pałac Kultury i Nauki, a w Częstochowie dotychczas był to Ratusz, Miejska Galeria Sztuki i Pałac Ślubów.
– W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie – wieża Jasnej Góry – mówi Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmemi ZaburzeniamiPokrewnymi „DAJ MI CZAS”, głównego organizatora akcji.
(UM Częstochowa)