Krypta pod Kaplicą Matki Bożej 1 listopada została udostępniona pielgrzymom. Kryje ona tajemnice dawnych pochówków paulinów i jest jednym z najstarszych miejsc w jasnogórskim sanktuarium.
Paulińska krypta w Kaplicy Matki Bożej to wyjątkowe miejsce w tzw. jasnogórskiej nekropolii. Kaplice nagrobne znajdują się też w bocznych nawach Bazyliki, są to prywatne kaplice rodowe Jabłonowskich i Denhoffów. Pod posadzką Bazyliki znajdują się również krypty.
To najstarsza na Jasnej Górze krypta pochówkowa. Byli tu chowani zakonnicy paulińscy i osoby świeckie. W niektórych kryptach odkryto unikatowe pochówki trumienne z XV w. tzw. dłubanki, czyli pochówki w wydrążonych pniach drzew. Z kolei w jednej z krypt trumny były posypane wapnem, co może wskazywać, że zmarli mogli być ofiarami zarazy.
Jasna Góra od czasów swego powstania w 1382 r. stanowi wyjątkowy ośrodek kultu maryjnego, z czasem główny klasztor – dom generalny Zakonu Paulinów, przez wieki twierdza wojskowa. Świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii – były miejscem grzebania zakonników, duchownych i świeckich, a w nowszych dziejach również przechowywania pamiątek po narodowych bohaterach.
Jedyną dostępną dla pielgrzymów kryptą w Sanktuarium jest ta znajdująca się w tzw. przybudówce Kaplicy Matki Bożej. Jasnogórskie „katakumby” cieszą się każdego roku dużym zainteresowaniem. W krypcie w 36. niszach wykutych w skale pochowani są ojcowie i bracia paulini. Najstarsze, pierwotnie pochowane tam kości dawnych mnichów złożono we wspólnym grobie w 1836 roku. Później w krypcie spoczęli m.in. generałowie Zakonu Paulinów. Na ścianie przed wejściem do krypty znajduje się tablica z wykazem pochowanych zakonników.
W krypcie pochowani są m.in. przeorzy Jasnej Góry; O. Kajetan Raczyński, odważny obrońca Jasnej Góry zwłaszcza w okresie stalinizmu i o. Norbert Motylewski, niezłomny przeor czasu II wojny światowej. Pochowano tu też np. o. Polikarpa Rawickiego, zakonnika ratującego w czasie II wojny światowej życie wielu ludziom (w tym także Żydom), pracującego w ruchu oporu, profesora w tajnym nauczaniu.
Warto dodać, że d 1968 r. zmarli ojcowie i bracia paulini chowani są na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. W pierwszym grobowcu z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej spoczywa, m.in. o. Wawrzyniec Kościelecki – wieloletni opiekun chórów jasnogórskich, dyrygent i organizator śpiewów liturgicznych. W drugim grobowcu, nad którym góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego, spoczywa, m.in. o. Rufin Abramek – przeor Jasnej Góry i założyciel miesięcznika „Jasna Góra”, o. Teofil Krauze, przeor Jasnej Góry w okresie Millenium, o. Paweł Kosiak, wybitny mariolog i kaznodzieja, o. Honorat Marcinkiewicz – wieloletni jasnogórski archiwista.
W podziemiach Kaplicy Matki Bożej pochowany był bohaterski przeor Jasnej Góry z czasów oblężenia szwedzkiego w XVII o. Augustyn Kordecki. 24 marca 1673 r. paulini odprawili nabożeństwo żałobne, a doczesne szczątki swego przeora złożyli pod ołtarzem Matki Bożej. W 1973 r. , z okazji 300. rocznicy śmierci o. Kordeckiego wystawiono urnę z jego prochami. Znalazła ona swe stałe miejsce w zaszklonej niszy lewej ściany Kaplicy Matki Bożej.
Krypta została udostępniona pielgrzymom 1 listopada. Można ją odwiedzać do końca miesiąca.
Informacje pochodzą ze strony Biura Prasowego Jasnej Góry.
mat. Biura Prasowego Jasnej Góry