Związany z częstochowską kulturą Robert Jasiak znalazł się wśród nominowanych w plebiscycie portalu ,,Lubimy Czytać”.
Robert Jasiak to animator kultury i twórca cyfrowy. W 2011 r. stworzył markę „Wspieraj Kulturę”, która początkowo miała na celu szeroko pojętą promocję czytelnictwa oraz wsparcie lokalnych środowisk literackich, w tym bibliotek. Przez ponad dekadę marka zdobyła uznanie odbiorców i odbiorczyń w mediach społecznościowych – na tę chwilę obserwuje go ponad 130 tys. osób. Hasło promujące markę –„Kartkowanie rąk nie brudzi” – pojawiło się zarówno w przestrzeni publicznej, wpisując się w tkankę miejską, jak i na bluzach czy koszulkach (na jego temat pisaliśmy m.in. TUTAJ).
W 2015 r. Jasiak zaczął pracę w Wydziale Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy na stanowisku podinspektora w referacie kultury, następnie awansował na kierownika tego referatu. Od 2018 r. był dyrektorem Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater. Obecnie jest naczelnikiem Wydziału Kultury i Sportu UM Częstochowy.
Teraz Robert Jasiak otrzymał nominację w nowej kategorii „Człowiek Książki” 8. edycji plebiscytu Książka Roku 2022. Za jego organizację odpowiada portal ,,Lubimy Czytać”.
O tytuł ten walczą również: Diana Chmiel (Bardziejlubieksiazki), Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska (Bestselerki), Anita Boharewicz-Dąbrowska (Book Reviews by Anita), Magdalena Adamus (Catusgeekus), Karolina Borkowska (Come.Book), Nikola Mańdok (Doktor Book), Magdalena Miękińska (Get Booky), Małgorzata Tinc (Ladymargotpl), Małgorzata i Daniel Grupa (Literaccy), Małgorzata i Daniel Grupa (Mrukbooki), Michał Nogaś (Nogaś na Sttronie), Marcin Okoniewski (Okoń w sieci), Natalia Miśkowiec (Prostymi słowami), Weronika Wawrzkowicz (Rozmawiam, bo lubię), Adam Szaja (Smak książki), Natalia i Daniel Muniowscy (Strefa Czytacza), Olga Kowalska (Wielki Buk), Tola i Zuzanna Grupa (Zaksiążkowane) oraz Wojciech Szot (Zdaniem Szota).
Organizatorzy plebiscytu ujawnili już kryteria, jakimi kierowali się wybierając nominowanych w kategorii ,,Człowieka Książki” spośród wielu twórczyń i twórców internetowych. Tymi kryteriami były: zasięgi (twarde dane na temat klikalności, liczby wyświetleń itd.), kreatywność i innowacyjność, liczba kanałów, różnorodność treści, aktywność w społeczności czytelniczej, rozwój (zarówno samych projektów popularyzatorskich, jak i skupionych wokół nich społeczności) oraz spójność. Ostatnim kryterium była odpowiedź na pytanie, czy nominowanych da się subiektywnie zaliczyć do wielkiej społeczności ,,Lubimy Czytać” – czyli, czy w ten czy inny sposób te postacie powołują się na rozmaite pola aktywności portalu (recenzje, konkursy, używanie odpowiednich hashtagów itp.)
Nagroda główna to 10 tys. złotych. Plebiscyt ma aż 14 kategorii – ,,Człowiek Książki” to tylko jedna z nich. Co istotne – głosować można za darmo. Głosowanie trwa do 28 lutego na stronie plebiscytu. Rozstrzygnięcie – w marcu. By oddać głos nie trzeba być zalogowanym użytkownikiem „Lubimy Czytać”.
-Drog(x) przyjaciółko, przyjacielu! Jestem dumny i wzruszony, że zostałem nominowany przez portal Lubimyczytac.pl na „Człowieka Książki 2022”. Dzięki Twojemu wsparciu i miłości do literatury mam szansę zdobyć to prestiżowe wyróżnienie. Proszę Cię o głos, aby pokazać światu, że „Kartkowanie rąk nie brudzi”. Link do głosowania znajdziesz w komentarzu! Dziękuję Ci serdecznie za każdy oddany głos i wsparcie – napisał na stronie „Wspieraj Kulturę” Robert Jasiak.
red., mat. UM Częstochowy