W dobie ocieplenia klimatu i zmiany siedlisk pojawiają się nowe gatunki szkodników, z którymi musimy wiedzieć, w jaki sposób postępować. Wszystko po to, byśmy mogli w porę zareagować i zapobiec spustoszeniom.
Jeśli zlekceważymy szkodnika, musimy się liczyć z tym, że spowoduje on jeszcze więcej zniszczeń. Tu warto zaznaczyć, że ćma bukszpanowa wydaje w Polsce 2-3 pokolenia w roku. W zależności od temperatury mogą wystąpić zmiany w okresach ich aktywności (marzec/kwiecień, czerwiec/lipiec, wrzesień/październik).
Gąsienice ćmy bukszpanowej są bardzo żarłoczne. Kwestią czasu jest więc pojawienie się motyli ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis) w naszych ogrodach. W przypadku braku rośliny żywicielskiej gąsienice atakują inne rośliny np.: wrzosowate, azalie, rhododendrony… Niszczą także trzmielinę, laurowiśnię, irgę i ostrokrzew. Marek Mrówczyński – dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu -informuje również o kolejnym zagrożeniu, czyli ataku na tawuły. Niestety, nie jest to lista zamknięta…
Preparaty bezpieczne dla roślin i organizmów pożytecznych
Do zwalczania gąsienic ćmy bukszpanowej najlepszym insektycydem biologicznym dla użytkowników amatorskich jest TOPBUXUS LEPINOX PLUS Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348. Użytkownicy profesjonalni stosują Bacillus thuringiensis var. aizawai szczep ABTS-1857. Obydwa preparaty są przeznaczone do selektywnego zwalczania gąsienic. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować już w ciągu godziny, a następnie giną po upływie od 24 do 72 godzin. Powyższe preparaty są bezpieczne dla roślin i organizmów pożytecznych takich jak pszczoły, trzmiele, biedronki czy złotooki. Stosując walkę biologiczną, warto włączyć monitoring szkodnika z użyciem pułapek feromonowych. Z kolei regeneracja bukszpanu wymaga stosowania: TOPBUXUS HEALTH-MIX oraz TOPBUXUS GROW.
Więcej informacji na temat pielęgnacji bukszpanu można znaleźć na stronie www.centrumzieleni.eu. Wszystkie wymienione preparaty są dostępne w sklepie ogrodniczo – zoologicznym „OSKAR” przy al. Pokoju 4 w Częstochowie.
* Produktów biobójczych trzeba używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
mat. Centrum Zieleni Sp. z o.o.
Czytaj także: „TOPBUXUS” w walce z ćmą bukszpanową! Jak pielęgnować bukszpan?