Zbliża się zima, a to oznacza coraz częstsze problemy z akumulatorem w samochodzie. Kłopoty z uruchomieniem pojazdu, gaśnięcie silnika – większość z nas z pewnością to zna. Warto więc przed zimą sprawdzić stan akumulatora, a w razie potrzeby – dokonać wymiany. O czym powinniśmy pamiętać, dobierając akumulator do naszego samochodu?
Jak dobrać akumulator?
Panuje jedna, podstawowa zasada. Akumulator powinien być dobrany według zaleceń producenta. Często się jednak okazuje, że nie stać nas na zalecany przez producenta model lub chcemy dobrać akumulator do własnych potrzeb. Wówczas warto mieć chociaż małe rozeznanie, jakie rodzaje akumulatorów występują na rynku i które będą najlepsze dla naszego samochodu.
Rodzaje akumulatorów
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów akumulatorów, które będą się od siebie różnić zastosowaną technologią oraz parametrami technicznymi. Do wyboru mamy:
- Akumulator kwasowo-ołowiowy – najstarszy typ akumulatora, wymyślony już w 1859 roku. Do dziś nie zmieniła się zasada jego budowy – w środku znajdują się ołowiane ogniwa galwaniczne zalane roztworem kwasu siarkowego. Montowany jest najczęściej w starszych pojazdach i sprawdza się na długich trasach. Występują dwa typy takich akumulatorów – obsługowe oraz bezobsługowe. Pierwszy typ wyposażony jest w korki, które umożliwiają uzupełnienie poziomu elektrolitu. Drugi – jak sama nazwa wskazuje – nie ma możliwości otwarcia komory z kwasem i nie trzeba uzupełniać w nim elektrolitu.
- Akumulator żelowy – zamiast standardowego elektrolitu w jego wnętrzu znajdziemy żel krzemionkowy. Dzięki temu ma on większą pojemność i sprawdza się w autach, w których wymagane jest długotrwałe zasilanie, np. w przyczepach kempingowych.
- Akumulator AGM – ma podobne zastosowania jak akumulatory żelowe, jednak żel krzemionkowy został tu zastąpiony włóknem szklanym, nasączonym elektrolitem.
Który z nich okaże się najlepszy do naszego samochodu? Pierwszy typ może być stosowany właściwie we wszystkich typach pojazdu. Jeśli więc zależy nam na niskiej cenie i wysokiej trwałości, warto sięgnąć właśnie po niego. Żelowy akumulator polecany jest do motocykli, samochodów terenowych czy przyczep kempingowych. Jego wadą jest jednak wysoka cena i brak możliwości zastosowania go w roli akumulatora rozruchowego. Ostatni typ to z kolei propozycja dla właścicieli samochodów z rozbudowaną instalacją elektryczną (hybrydowe) czy z układem Start-Stop. Musimy jednak liczyć się z wysoką ceną i wrażliwością na wysokie temperatury.
Podstawowe parametry
Podstawowymi parametrami akumulatora są: pojemność oraz prąd rozruchowy. Teoretycznie możemy kupić dokładnie taki sam akumulator, jaki był już zamontowany, jednak zdarza się, że od nowości mamy akumulator gorszej jakości. Warto więc zajrzeć do naszej książki serwisowej, by upewnić się, jaka pojemność będzie najlepsza.
Pojemność określa ilość energii, jaką dostarczy nasz akumulator do chwili całkowitego rozładowania w temp. 25 stopni. Jeśli wybierzemy zbyt dużą pojemność, akumulator wciąż będzie niedoładowany. To niestety może wpłynąć na jego żywotność. Z kolei zbyt mała pojemność może być niewystarczająca, by odpalić silnik. Warto więc wybrać akumulator o pojemności równej lub o 10% większej niż zalecana.
Prąd rozruchowy to wartość określająca, ile energii może dostarczyć akumulator w jak najkrótszym czasie do rozrusznika. Im więcej, tym szybciej uda nam się odpalić silnik. Z pewnością docenimy ten fakt, gdy będziemy próbowali odpalić auto w czasie zimy. Podobnie jak w przypadku pojemności, warto wybrać akumulator z taką samą lub nieco wyższą wartością prądu rozruchowego niż zalecana przez producenta.
Wymiary i usytuowanie biegunów
Okazuje się, że rozmiar akumulatora również ma znaczenie, ponieważ producenci samochodów przewidzieli dla akumulatora określoną ilość miejsca. Jeśli więc kupimy większy akumulator niż zaleca producent, może się okazać, że po prostu się nie zmieści. Ostatnią ważną kwestią jest usytuowanie biegunów. Na rynku spotkamy akumulatory z prawym lub lewym „plusem”. Zwróćmy więc uwagę, czy bieguny pasują do rozmieszczenia kabli w samochodzie.
Kupując akumulator często spotkamy się również z dodatkowymi opcjami, które proponują producenci, jak np. przedłużona gwarancja. Warto rozważyć wszystkie możliwości, choć ich wybór z pewnością będzie wiązał się również z wyższą ceną akumulatora. Pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić zalecenia producenta i wybrać baterię, która odpowiada w pełni potrzebom naszego pojazdu.
Najprostszym i najtańszym sposobem doboru akumulatora jest skorzystanie z bezpłatnej porady w wyspecjalizowanym warsztacie jak ANODA przy ul. Ogrodowej 61 w Częstochowie.