Na placu Biegańskiego ustawiono wielkoformatowe plansze prezentujące dwa warianty zmian jego wyglądu i charakteru.
O koncepcji dotyczącej rewitalizacji placu Biegańskiego zaproponowanej przez grupę architektów VERSO pisaliśmy już na początku roku. Propozycje te wzbudziły sporą dyskusję, ta trwa nadal. Jej rozszerzeniem są wielkoformatowe plansze prezentujące dwa warianty zmian wyglądu i charakteru centralnego placu miasta.
Przy okazji ustawiania banerów miasto zorganizowało spotkanie z dziennikarzami, którzy w goglach VR oglądali efekty prac grupy VERSO. Projektanci towarzyszyli prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi, który wraz ze swoim zastępcą Łukaszem Kotem zapowiedział kolejny etap procesu konsultacyjnego w sprawie placu.
– Prezentujemy dwie wersje, jedną ,,postępową”, odważną i drugą bardziej klasyczną. Zobaczymy, która przypadnie mieszkankom i mieszkańcom bardziej do gustu. Będą oni mogli do 2 września podziwiać obie wersje na planszach. Będzie też możliwy wirtualny spacer – poprzez gogle VR zajrzymy na plac w obu wersjach, po to, by w ramach konsultacji społecznych między 3 a 16 września w ankiecie internetowej zdecydować, który wariant jest lepszy i bardziej przyjazny – mówił Krzysztof Matyjaszczyk.
– Konsultacje w oparciu o gogle VR będą odbywały się przez najbliższe trzy weekendy w godzinach od 13 do 19. Reprezentanci Grupy Verso będą też tłumaczyli, co wpłynęło na powstanie wariantu 1 i 2 – dodał Łukasz Kot.
Przypomnijmy, że miasto już w marcu ubiegłego roku informowało o rozpoczęciu prac koncepcyjnych nad zmianami, a jednocześnie zwracało się do mieszkańców z prośbą o sugestie w tej sprawie – tak, aby mogła powstać tam przestrzeń spełniająca ich oczekiwania. Skończył się okres trwałości projektu unijnego, co oznacza możliwość ingerowania w sam plac. Pojawia się możliwość skorzystania z nowych środków unijnych na ten cel, a więc i konieczność odpowiednio wczesnego przygotowania się do ich wydatkowania. Zmiany na placu Biegańskiego wpisują się w program „CzęstoZielona” – wprowadzania dodatkowych mini-parków, drzew, krzewów i łąk w miejską przestrzeń.
Miasto zaznacza, że celami metamorfozy mają być m.in. zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru placu oraz jego uniwersalność – ma łączyć funkcję lokalizacji uroczystych wydarzeń z funkcją rozrywkową. Intencją jest stworzenie chętniej i częściej odwiedzanego miejsca spotkań, ale i przestrzeni, która mogłaby być pokazywana z dumą gościom miasta.
red., mat. UM Częstochowy