Południowe i zachodnie rejony Polski walczą z wielką wodą. Rząd wprowadził tam stan klęski żywiołowej. Powódź odbiera ludziom wszystko. Częstochowianie ruszają na pomoc rodakom. Rozpoczęły się specjalne zbiórki na rzecz powodzian. Organizuje je m.in. firma Wkręt-met.
Z pomocą powodzianom ruszyła m.in. rodzinna firma Klimas Wkręt-met. „I popłynęła znowu wielka ciemna woda” – dramat rozgrywa się na naszym podwórku, w sąsiednich regionach, w sąsiednich województwach – tak swój post opublikowany 16 września, rozpoczęła związana z Częstochową firma.
-Południowe i zachodnie rejony Polski walczą z wielką wodą, a my uznaliśmy, że nie możemy bezczynnie się temu przyglądać. Dlatego już dziś rozpoczynamy akcję pomocy dla tych, którzy utracili dach nad głową, a często i cały dorobek życia. Chcemy wesprzeć mieszkańców powiatów: nyskiego, kłodzkiego i jeleniogórskiego, bo wiemy, że jak nikt potrzebują natychmiastowej pomocy – wyjaśnia Klimas Wkręt-met.
Dary, które uda się zgromadzić, firma przetransportuje bezpośrednio do Centrów Zarządzania Kryzysowego w Nysie, Kłodzku i Jeleniej Górze. -Nie chcemy czekać na wielkie ogólnopolskie akcje – zależy nam, aby poszkodowani niezbędną pomoc otrzymali tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego minimalizujemy formalności, a transport darów bierzemy na siebie – zaznacza w komunikacie.
Co jest potrzebne? Zbierane są: środki higieniczne (np. mydło, płyny, żele, maszynki do golenia, pampersy, podpaski, chusteczki, papier toaletowy, kosmetyki, pasty do zębów, szczoteczki, szczotki do włosów); płyny myjące, czyszczące i do dezynfekcji (np. do naczyń, do podłóg, do dezynfekcji, mleczka, pasty); rękawiczki jednorazowe, worki na śmieci (np. różne rozmiary); ubrania (dla dorosłych i dla dzieci); żywność sucha z długą datą przydatności (np. makaron, ryż, kasza, drobne słodycze);konserwy, dania gotowe, zupki instant; woda do picia w butelkach oraz karma dla zwierząt (dla np. psów, kotów, chomików itp.).
Miejscem zbiórki jest Kuźnica Kiedrzyńska, ul. Wincentego Witosa 135/137. Zbiórka potrwa do 20 września. Szczegóły TUTAJ.
Zbiórkę organizuje też WORD
Pomoc dla powodzian z Opolszczyzny i Dolnego Śląska organizuje zaś Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie. Do pomocy zachęca osoby indywidualne oraz lokalnych przedsiębiorców.
Zbierane są: woda pitna butelkowana; żywność z długim terminem ważności; środki higieny osobistej; karma dla zwierząt (sucha i w puszkach); osuszacze do budynków; agregaty prądotwórcze; łopaty, taczki; gumowce; ścierki; koce; pościele; koce termiczne; łóżka polowe; power banki; latarki; pompy do wody, a także worki na śmieci.
Dary dla poszkodowanych w powodzi można przekazywać do siedziby WORD w Częstochowie przy ul. Hallera 1 od poniedziałku do piątku w godz. 7 -19. Zbiórkę prowadzi także oddział terenowy w Zawierciu przy ul. Parkowej 2 (od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 15).
Uwaga: WORD Częstochowa nie prowadzi zbiórki pieniędzy. Zebrane dary, po konsultacji ze sztabami kryzysowymi i organizacjami charytatywnymi, przekazane zostaną poszkodowanym z terenu województwa opolskiego i województwa dolnośląskiego. Więcej informacji pod numerem telefonu 793 031 226.
Zbiórka w „Jagiellończykach”
W poniedziałek, 16 września uruchomiono też zbiórkę dla powodzian w Centrum Handlowym Jagiellończycy. Wszelkie dary można przynosić na pierwsze piętro koło administracji. Potrzebne są: środki czystości, ręczniki, baterie, mleko dla dzieci, bielizna, butelki dla dzieci, pieluchy oraz odzież w bardzo dobrym stanie lub nowa.
Zbiórka w „Sienkiewiczu”
Do pomocy powodzianom dołączyło również IV LO im. H. Sienkiewicza. Tu należy przynosić: wodę i napoje butelkowane, żywność z długim okresem przydatności, żywność dla zwierząt (sucha karma i puszki), środki higieniczne (np. papier toaletowy i mokre chusteczki), koce, ręczniki, ładowarki do telefonów, powerbanki. Akcja „Sieniu dla powodzian” potrwa aż do odwołania. Rzeczy gromadzone są w licealnej sali teatralnej od godz. 8 do 15.
red.