Dramatyczna sytuacja w południowej i zachodniej Polsce, mobilizuje do niesienia pomocy rodakom doświadczonym tragedią powodzi. Jak pomóc mądrze, tak by wsparcie trafiło do najbardziej potrzebujących? Pieniądze najlepiej przekazywać poprzez uznane, godne zaufania organizacje pomocowe. Dary rzeczowe gromadzi m.in. częstochowskie liceum ,,Sienkiewicza”. Pomoc w postaci niezbędnych produktów możemy przekazać także przy okazji zakupów.
Wiele tysięcy ludzi w południowo-zachodniej Polsce wciąż zmaga się ze skutkami gigantycznych opadów. Wezbrane rzeki zalewające miasta i miasteczka, zniszczona infrastruktura publiczna, utracony dorobek życia, konieczność niezwłocznego opuszczenia swoich domów i mieszkań. Osoby doświadczone tragedią powodzi, pilnie potrzebują konkretnej pomocy nie tylko teraz, ale i w przyszłości,już po tym, jak wody opadną…
Swoje kanały pomocowe uruchomiły znane, sprawdzone już organizacje humanitarne i charytatywne. I tak wpłat można dokonywać przez stronę Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), na organizowaną przez nią zbiórkę na platformie Zrzutka, ale także poprzez BLIK na numer 453 021 973 o treści SOS POWÓDŹ lub poprzez przelew na konto nr 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem ,,Powódź”.
Polski Czerwony Krzyż (PCK) uruchomił specjalną zbiórkę, której celem jest wsparcie ludzi na zalanych terenach poprzez dostarczanie żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz osuszaczy do budynków. Wpłat można dokonywać online poprzez stronę PCK bądź bezpośrednio na nr konta 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, jak również za pośrednictwem BLIK na numer 794 33 22 11 lub na platformie Zrzutka.
Z kolei Caritas Polska zachęca do przygotowywania paczek dla powodzian. Na swojej stronie opublikował listę najpotrzebniejszych produktów, które – po zapakowaniu do kartonu – można zostawić w najbliższej placówce Caritas, skąd trafią do poszkodowanych. Akcję Caritas można również wesprzeć dokonując wpłaty online, wpłacając pieniądze BLIKiem na numer 668 070 000 tytułem POWODZ lub przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – także z dopiskiem POWODZ.
Swoją zbiórkę prowadzi też dobrze znana Fundacja Siepomaga. Organizator deklaruje, że 100 proc. kwot wpłaconych trafi do poszkodowanych.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) prowadzi zbiórkę m.in. na zakup sprzętu medycznego dla szpitali, które zniszczyła wielka woda. Z własnych środków WOŚP przekazała już 40 mln zł na zakup najpilniejszych artykułów dla powodzian.
Częstochowa również nie pozostaje obojętna na tę tragedię. Trwają tu lokalne zbiórki pomocy rzeczowej. Z pierwszą taką inicjatywą wyszedł miejski Wydział Edukacji, apelując do placówek oświatowych o przyjmowanie darów dla poszkodowanych. Wśród szkół rolę centrum zbierania darów pełni IV LO im. H. Sienkiewicza. Pierwsza transza zebranych w szkole produktów pierwszej potrzeby już 19 września będzie przewieziona ciężarówką do dramatycznie doświadczonego powodzią Lądka Zdroju. Co ważne: zbiórka w ,,Sienkiewiczu” trwa nadal.
Swoje zbiórki prowadzą też rodzinna firma Klimas Wkręt-met oraz WORD. Dary można zanosić również do Centrum Handlowego Jagiellończycy. Piszemy o tym TUTAJ.
Dary zbiera także Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”. Można je przynosić w godz. 9-17 do jego siedziby w najniższych pomieszczeniach kościoła św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej 59.
red., mat. UM Częstochowy