fbpx

Jak dobrać odpowiednie obuwie dla wymagających stóp?

Stopy wymagające to takie, które ze względu na wrażliwość lub schorzenia, potrzebują ,,specjalnego traktowania” w postaci odpowiedniego obuwia. Źle dobrane buty w przypadku takich stóp powodować mogą ból, otarcia i dyskomfort podczas chodzenia.

Jeśli obuwie zostanie dobrze dobrane, wówczas stopy z problemami nie ucierpią podczas noszenia. Ponadto odpowiednie buty mogą przyczynić się do leczenia niektórych schorzeń, takich jak np. haluksy czy płaskostopie.

W sytuacji, gdy masz wymagające stopy, może lepiej na co dzień odpuść sobie podążanie za trendami. Niewygodne, nieoddychające, na dodatek na wysokim obcasie buty – fundują stopom tortury. Ponadto złe obuwie przyczynia się do powstawania schorzeń lub pogłębia te, które już się pojawiły, np. haluksy czy nadpotliwość, często prowadząca do grzybicy.

Jak dobrać buty?

Dobrze dobrane obuwie powinno umożliwiać swobodne poruszanie palcami, co wpływa na dobre krążenie oraz zapobiega chorobom i uszkodzeniom stóp, takim jak odciski czy wcześniej wspomniana grzybica. Dzięki standardowej, 0,5 centymetrowej przerwie między palcami a noskiem, skóra wewnątrz oddycha i nie jest ,,ściśnięta”, a krew może swobodnie przepływać. W związku z tym but nie może być za wąski, ale równocześnie musi dobrze trzymać stopę.

Powinno się też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany but. Najlepiej, jeśli będzie o oddychającej strukturze i dopasowujący się do stopy, wykonany z naturalnego tworzywa. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku skóra, która przepuszcza powietrze, jest miękka, silnie absorpcyjna i dostosowuje się do kształtu stopy. Poza tym, buty powinny być lekkie i miękkie, bowiem im większa waga obuwia, tym większe obciążenie dla kręgosłupa i kości w stopie.

Jeśli chodzi o czubki butów, to najlepiej, jeśli będą zaokrąglone. Im węższy nosek, tym bardziej zwiększa się ścisk palców, zgniatają się kości i ścięgna stopy, co przyczynia się do powstawania m.in. haluksów. Okrągły nosek pozwala na swobodne rozłożenie palców wewnątrz obuwia.

Odpowiednie obuwie a zdrowy kręgosłup

Jeśli chcesz zadbać o swój kręgosłup, bo już masz z nim problemy lub obawiasz się, że za niedługo mogą one wystąpić, zwróć uwagę na wysokość obcasa w butach. Kilkunastocentymetrowe szpilki przyczyniają się do skrzywień w odcinku lędźwiowym, skrzywień bocznych i skoliozy, a nawet do zmian w obrębie miednicy.

Warto więc zdecydować się na obcasy od dwóch do trzech, maksymalnie do siedmiu centymetrów. Odpowiednio gruba i elastyczna podeszwa ochroni stopę przed twardym podłożem. Nie należy wybierać całkowicie płaskich butów, bo przyczynia się to do deformacji palców i kolan. Wkładka w butach musi być dobrze wyprofilowana i oddychająca, miękka i wykonana z odpowiednich materiałów, dzięki czemu nie odgniecie się zbyt szybko i właściwie rozłoży ciężar ciała.

Jeśli już musisz założyć buty na obcasie powyżej siedmiu centymetrów, zwróć uwagę na to, czy stopa nie zsuwa się w dół, a czubki nie uciskają palców. W miarę możliwości wybierz obuwie, w którym są paski, utrzymujące stopę wewnątrz i utrudniające jej wyskakiwanie, mające wpływ na nieprawidłową pracę zarówno kości w stopie, jak i kręgosłupa.

Linda Nocoń