fbpx

Grill na balkonie i bez dymu? To możliwe!

Trwa okres powszechnego grillowania. Miłośników karkówki czy kaszanki nie musi jednak ograniczać przestrzeń. Ogród czy działkę możne bowiem zastąpić balkon, zaś grill opalany węglem – ten na pellet.

Choć wydaje się to zaskakujące, sztuka grillowania towarzyszy człowiekowi od wieków. Pierwsze udokumentowane wskazówki i receptury dotyczące grillowania pochodzą bowiem z Rzymu. Marek Gawiusz opisywał techniki opiekania potraw w swej księdze kucharskiej rodem z I wieku.

Obracane rożna dominowały w średniowieczu, grillowanie spopularyzowały zaś na dobre morskie wyprawy datowane na czas wielkich odkryć geograficznych. Na statku grill był jedynym sposobem przyrządzania gorących potraw.

Współczesne grillowanie kojarzy się głównie z amerykańską klasą średnią, która w latach 50., dzięki zwiększającej się liczbie samochodów, zaczęła spędzać więcej czasu poza miastem. Na początku królowały grille płaskie i bez pokrywy. Przełom nastąpił w 1952 r. Wówczas to George Stephen, spawacz w firmie Weber Brothers Metal Works, a prywatnie miłośnik grillowania, wpadł na pomysł, aby ruszt umieścić w stalowej półkuli z przykrywką i dospawać do niego stalowe nogi. Półkulisty projekt stał się alternatywą dla płaskich, nieodsłoniętych od wiatru grilli. Do dnia dzisiejszego taki właśnie model jest jednym z najpopularniejszych. Z kolei na grill gazowy trzeba było poczekać do 1960 r. Stworzyli go również Amerykanie – William G. Wepfer i Melton Lancaster.

Jakie są najpopularniejsze modele?

Na współczesnym, polskim rynku miłośnicy grillowania znajdą jednak dużo więcej możliwości niż te dwa standardowe modele.

Grill stalowy opalany węglem drzewnym to dla wielu jedyny „prawdziwy”, grill. Tej właśnie grupie trudno sobie bowiem wyobrazić grillowanie bez charakterystycznego zapachu palonego węgla. Modele tego typu szybko się rozgrzewają, często posiadają też regulowane ruszty. Przyrządzanie w nich potraw jest łatwe i szybkie. To urządzenie tanie, powszechnie dostępne, uniwersalne, a do tego zazwyczaj lekkie i  mobilne. Kształt może być zarówno podłużny jak i kopułowy. Do tego grill opalany węglem zazwyczaj jest lekki i mobilny.

Z kolei grill gazowy wykonywany jest często ze stali nierdzewnej. To innowacyjne urządzenie z palnikami gazowymi zasilanymi z butli LPG, sterowanymi za pomocą pokrętła. Dzięki łatwej i szybkiej obsłudze (bez dymu czy popiołu) grill ten zyskuje coraz więcej zwolenników. Droższe modele posiadają palniki do gotowania  infrared. Dzięki temu z łatwością można przyrządzić (np. na tarasie) niedzielny obiad dla całej rodziny.

Jeśli pozwala na to odpowiednia metrażowo przestrzeń, na działkach czy w ogródkach stawia się również grille z betonu. Mogą to być klasyczne, ciężkie, betonowe paleniska o bogatych zdobieniach lub proste, nowoczesne formy współgrające z domem i ogrodem. Beton jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym, taki grill będzie więc służył właścicielom latami.

Grillowanie na balkonie i bez dymu!

Grill na balkonie i bez dymu? To możliwe! 2
Grill na pellet (fot. Heathome)

Ale co w przypadku, czy ktoś uwielbia grillować, a ogranicza go metraż. Mieszka w bloku, nie ma działki, domku letniskowego, ogrodu… Czy to oznacza, że musi zrezygnować z takiej rozrywki albo czekać wyłącznie na wyjazd za miasto? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzi tu częstochowska firma Heathome.

W swojej ofercie ma ona bowiem grill na pellet. Dzięki temu umożliwia grillowanie na balkonie i to bez żadnego dymu. Jak to możliwe? Sprawę załatwia specjalnie zaprojektowany koszyczek, do którego wsypuje się pellet. Z kolei żeliwna emaliowana płyta grzewcza zapewnia idealny rozkład temperatury. Dzięki temu możemy bez ograniczeń przyrządzić wszystkie ulubione potrawy: od szaszłyków, po kaszankę, karkówkę, boczek, kiełbaski czy sery.

Pełną ofertę firmy Heathome Kominki Częstochowa można znaleźć na stronie heathome.pl. Nie ogranicza się ona wyłącznie do grilli na pellet, nie brakuje w niej także tradycyjnych modeli.  Kontakt: ul. Kisielewskiego 18/28, tel. 664 991 729.