W środę, 25 maja w sali kinowej OKF „Iluzja” odbędzie się promocja książki Antoniego „Ziuta” Gralaka. Na wydarzenie zaprasza częstochowska Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64).
Tego artysty nie trzeba w Częstochowie przedstawiać. Znakomity trębacz, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny jazzowej… Antoni „Ziut” Gralak obecny jest na scenie od lat 70. XX w.
To współtwórca legendarnych zespołów Tie Break, Young Power i Free Cooperation, który prowadzi również autorskie projekty Graal i YeShe. Przez wiele lat mieszkał w Częstochowie i kreował jej życia artystyczne. Miasto zapisało się również mocno
na kartach debiutanckiej książki artysty, wydanej przez wydawnictwo TARARARA.
To zbiór opowiadań autobiograficznych. W „Pomiędzy” Gralak opowiada o swoim dorastaniu, dojrzewaniu, młodości, rockandrollowym życiu, przaśnej rzeczywistości PRL-u oraz o początkach rodzącego się nowego jazzu. Opisuje rzeczywistość polskiej awangardy muzycznej lat 60., 70. czy 80. Nie brakuje fragmentów dotyczących Tie Breaku i muzycznych formacji, z którymi związany był i jest artysta.
Książka ilustrowana jest grafikami autorstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak i Jarosława Koziary. Całość wyróżnia niecodzienna forma edytorska i wydawnicza.
O swoim literackim debiucie autor opowie podczas spotkania, które odbędzie się w środę, 25 maja o godz 18.30 w sali kinowej OKF „Iluzja” (Al. NMP 64). Wydarzenie poprowadzi Piotr Metz, który tak ocenił „Pomiędzy”:
„(…) najbardziej kompletna w swej bezkompromisowości analiza surrealistycznego zjawiska, jakim w PRL-owskiej rzeczywistości była Jasna Góra ze wszystkimi przybocznościami, historią i uwarunkowaniami”.
Wstęp na promocję książki jest wolny. Po niej rozpocznie się koncert biletowany.
Na scenie wystąpi wówczas projekt 100nka/Gralak. Bilety kosztują 30 zł i można je kupić w kasie Miejskiej Galerii Sztuki. Szczegóły: galeria.czest.pl.
Na scenie 100nka/Gralak
100nka istnieje od 2004 r. Zespół tworzy trzech muzyków: Adam Stodolski (kontrabas), Tomasz Les (gitara) oraz Przemysław Borowiecki (perkusja). Trzem „młodym gniewnym” towarzyszy na scenie właśnie Gralak. Razem prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej. Łączą muzykę akustyczną z elektroniką, tradycję z nowoczesnością.
Częstochowski koncert jest promocją płyty zatytułowanej „No1”. Bilety kosztują 30 zł.
Zarówno płytę, jak i książkę będzie można nabyć podczas spotkania.
Kto chciałby przeczytać „Pomiędzy” jednak wcześniej, może zakupić to wydawnictwo za pośrednictwem strony koziara.art/sklep.
Zuzanna Suliga