W Gminie Blachownia ruszył nowy EKO projekt. Dotyczy segregacji oleju jadalnego.
Segregacja śmieci to zjawisko znane i potrzebne od lat. Bywa z tym różnie, ale wiele kampanii przypomina nam na co dzień, jak wielką rolę odgrywa recykling, czyli ponowne wprowadzenie w obieg zużytych już materiałów.
Gmina Blachownia dołączyła właśnie do kolejnego EKO projektu, projektu segregacji zużytego oleju jadalnego.
Niewiele osób wie, że zużyte oleje jadalne można poddać recyklingowi i użyć ich ponownie. To nie żart, choć często wylewamy zużyte tłuszcze do zlewu lub toalety. Taka praktyka nie tylko może szkodzić instalacjom kanalizacyjnym, ale również środowisku, ponieważ oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.
Gdzie ponownie można zastosować użyty już kiedyś olej?
Zarówno oleje roślinne(rzepakowy, słonecznikowe, sojowe czy palmowe), jak i oliwa z oliwek, margaryny czy smalce mogą, po procesie recyklingu, stać się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Mogą być dodatkiem do biopaliw drugiej generacji surowcem do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu.
Dzięki temu jeden olej używany jest dwukrotnie, co zmniejsza konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych i redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery.
Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do utylizacji?
Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET, pamiętając o tym, by substancje były już przestudzone, inaczej butelka może się stopić i spalić. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę należy zanieść do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów.
W Blachowni rozmieszczono aż 25 specjalnych pojemników służących do tego celu. Ich rozmieszczenie można sprawdzić na mapie widocznej na https://www.segregujolej.pl/mapa/
Butelkę ze zużytym olejem można wyrzucić we wskazanym miejscu, przy okazji spaceru czy wyjścia do sklepu.