Częstochowskich melomanów czeka wspaniała uczta. 16 września o godz. 18 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Gaude Mater zabrzmi w Bazylice Jasnogórskiej Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha.
„Pamięć świata” UNESCO to międzynarodowa lista świadectw geniuszu ludzkiego. Wśród dokumentów z Niemiec znajdziemy tylko dwa manuskrypty muzyczne: IX Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz Wielką Mszę h-moll skomponowaną przez Jana Sebastiana Bacha.
I to właśnie ta druga, Wielka Msza h-moll, już 16 września zabrzmi w Częstochowie w ramach 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Gaude Mater, którego dyrektorem artystycznym został w tym roku maestro Janusz Siadlak.
W swoją rolę dyrektor chóru Collegium Cantorum wchodzi mocno i odważnie, bo swojej publiczności proponuje właśnie to wyjątkowe, monumentalne dzieło, które nie bez przyczyny zostało uznane za jedno z najważniejszych i najbardziej niesamowitych osiągnięć w historii muzyki poważnej.
Wielka Msza h-moll to dzieło ambitne, strukturalnie różnorodne, refleksyjne. To dzieło, które ukazuje Bacha w całym jego geniuszu. To jego opus magnum, choć sam kompozytor nie dożył jego prawykonania.
– Sam Bach przecież jest twórcą, który jest sercem muzyki klasycznej, swoistą planetę muzycznego geniuszu, wokół której orbitują inni kompozytorzy. – podkreśla Janusz Siadlak. To prawda bardziej niż mogłoby się wydawać – w latach 70. ubiegłego wieku w kosmos zostały bowiem wysłane dwie sondy Voyager zawierające wiadomości dla obcych cywilizacji. W tym – twórczość Jana Sebastiana Bacha.
To mistrzowskie dzieło wykonają dla częstochowian wyjątkowi artyści – doskonała orkiestra barokowa Accademia dell’Arcadia, znany częstochowskiej publiczności chór Collegium Cantorum oraz międzynarodowi soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agata Widera, Johanna Kroedel, Daniel Ochoa oraz Alexander Pinderak. Koncert poprowadzi Beata Młynarczyk.
– Struktura mszy jest bogata, a sama warstwa muzyczna trudna do wykonania, dlatego w Bazylice Jasnogórskiej pojawią się artyści o wyjątkowych umiejętnościach i ponadprzeciętnej wrażliwości muzycznej, zapewniając słuchaczom niezapomnianych wrażeń” – podkreśla maestro Siadlak. – To wydarzenie, na którym po prostu trzeba być, bo taka okazja zdarza się niezwykle rzadko – dodaje.
Koncert odbędzie się 14 września 2023 o godz. 18 w Bazylice Jasnogórskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny, a pełny program można znaleźć na stronie gaudemater.pl
red., mat. Joanna Różańska/Gaude Mater
Czytaj także: Częstochowski teatr rozpoczyna sezon 2023/2024