fbpx

Fotograficzny wieczór w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie

W poniedziałek, 6 lutego Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza na dwa fotograficzne wydarzenia. Wieczór rozpocznie wernisaż wystawy powarsztatowej fotografii studyjnej.

Pierwsze z poniedziałkowych wydarzeń zaplanowano na godz. 18. Wówczas otwarta zostanie wystawa powarsztatowa fotografii studyjnej „Kreatywne wykorzystanie światła ciągłego w studio fotograficznym”. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu MUKiS. Warsztaty poprowadził Sławomir Jodłowski, główny instruktor ds. fotogarfii i filmu Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie i prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Fotograficzny wieczór w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie 2
Jedno ze zdjęć, które trafiło na wystawę powarsztatową

Wizażystkami, które uczestniczyły w warsztatach były Izabela Kielech, Joanna Chwałek, Katarzyna Ściebura i Nicole Kamińska, a jako fryzjerka udział wzięła Dominika Kałmuk. Modelkami i modelami, których uwieczniono na zdjęciach zostały Dorota Orzełek, Kinga Osys, Natalia Dębogórska, Ania Tokarska, Aleksandra Milka i Łukasz Kaczorowski.

Ekspozycja będzie dostępna do 27 lutego.

Fotograficzny wieczór w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie 3
Jedno ze zdjęć, które trafiło na wystawę powarsztatową

Wykład autorski Antoniego Kreisa

Z kolei o godz. 18.30 rozpocznie się wykład autorski Antoniego Kreisa zatytułowany „Szukając piękna, czyli o fotografii sensualnej”.

Autor urodził się w Chorzowie. Od 2003 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje nieprzerwanie od momentu gdy ukończył 12 lat. To wieloletni członek Zarządu Okręgu Śląskiego oraz Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tak zwanego amatorskiego kina niezależnego.

Fotograficzny wieczór w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie 4
mat. ROK

Jest autorem filmu „Piosenka dla robotnika rannej zmiany”, który znalazł się w grupie stu najlepszych filmów krótkometrażowych polskiej kinematografii. To również uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor blisko stu wystaw indywidualnych. W latach 80. XX wieku był etatowym fotoreporterem NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Kreis to również organizator kursów fotograficznych oraz wykładowca na kursach i w szkołach fotografii. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Często wykorzystuje techniki
z pogranicza sztuk plastycznych. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego.

Sam o sobie mówi, że „obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…”. Jego artystyczne credo brzmi: „fotografia nie może być nudna, sztuka powinna być nieobliczalna”.  Ponadto jest muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Bywa poetą: jest autorem sześciu tomików tekstów literackich.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Szczegóły: rok.czestochowa.pl.

red.