fbpx

Festyn z Lubliniecką Radą Kobiet. Był to czas wymiany doświadczeń

20 lipca w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbył się Festyn z Lubliniecką Radą Kobiet. Wydarzenie było okazją do rozmów, wzajemnych inspiracji, ciekawych prezentacji oraz edukacji prozdrowotnej.

Lipcowemu festynowi towarzyszyło hasło „Zdrowie, pasja, edukacja”. Zgodnie z nim na skwerze im. gen. Wł. Sikorskiego przed lublinieckim Miejskim Domem Kultury utworzono punkty profilaktyczne. Stacjonowały tam pielęgniarka, dietetyk kliniczny oraz masażysta. Można było także skorzystać ze wsparcia pracownika socjalnego MOPS w Lublińcu. Na dzieci czekał zaś kącik zabaw z grami Miejskiego Domu Kultury w wersji XXL.  

Festyn z Lubliniecką Radą Kobiet. Był to czas wymiany doświadczeń 2
Festyn Lublinieckiej Rady Kobiet (fot. MDK w Lublińcu)

Podczas środowej imprezy cały czas odbywały się krótkie wykłady i prezentacje edukacyjne. Zastanawiano się nad rolą kobiety we współczesnym świecie. Lucyna Spaczyńska, pisarka, autorka m.in. „Niepamiętnika”, a także członkini Lublinieckiej Rady Kobiet, opowiedziała o swojej drodze do literackiej twórczości.

Swoim dorobkiem podzieliła się również polonistka, Gertruda Regner, prezentując poezję rodziną „Słowa dla duszy spragnionej refleksji nad upływającym czasem”. Przedstawicielki Stowarzyszenia Częstochowskie „Amazonki” mówiły o swoim doświadczeniu w niesieniu pomocy kobietom dotkniętym rakiem piersi. Na specjalnym fantomie prezentowały to, w jaki sposób powinno wyglądać prawidłowe samobadanie piersi. Stowarzyszenie od lat dostarcza osobom chorym emocjonalnego i praktycznego wsparcia w powrocie do zdrowia organizuje rehabilitację, szkolenia, akcje profilaktyczne i grupy wsparcia.

Festyn z Lubliniecką Radą Kobiet. Był to czas wymiany doświadczeń 3
Festyn Lublinieckiej Rady Kobiet (fot. MDK w Lublińcu)

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu zaprezentowali założenia projektu „Stop przemocy wobec seniorów”. Jego celem jest pobudzenie seniorów do aktywności, wzmocnienie ich kompetencji społecznych, a tym samym poczucia własnej wartości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Przed uczestnikami zaprezentowali się również Liliana Mazur i Tomasz Pisula, opowiadając o swojej przygodzie z medycyną alternatywną.

Młoda artystka z Lublińca, Klaudia Madura, przybliżyła uczestnikom ideę malarstwa intuicyjnego „Vedic Art”, którą stosuje na warsztatach dla kobiet mających na celu podróż w głąb siebie. Przedstawiła prace powstałe na zajęciach.

Nie zabrakło również muzyki. Przed publicznością wystąpili wokaliści Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu: Zofia Koloch i Radosław Gembała oraz Natalia Błaut.

Warto dodać, że na festyn zaproszone zostały również ukraińskie rodziny, które zamieszkują lubliniecką społeczność. Był to czas wzajemnego poznawania się i wymiany doświadczeń.

ZS, mat. MDK w Lublińcu