Wiele osób próbuje pomnożyć swój kapitał i decyduje się na inwestowanie. Dużą popularnością cieszą się ETF-y. Niestety należy zdawać sobie sprawę, że każda inwestycja wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Zdecydowanie więcej inwestorów traci niż zarabia. Dziś przedstawimy Wam pojęcie ETF-ów. Dowiecie się także jakie są rodzaje inwestycji.
Czym są ETF-y?
Wyobraźcie sobie, że w roku 2022 wartość wszystkich aktywów zgromadzonych w ETF-ach przekroczyła 10 bilionów dolarów. W ciągu dekady sektor powiększył się aż 4-krotnie, co rzecz jasna nie oznacza, że łatwo zarobić inwestując w ETF-y. Jest to akronim od słów Exchange Traded Fund. Jest to notowany na giełdzie fundusz inwestycyjny, który naśladuje wyniki określonego indeksu. Co ciekawe nie musi naśladować tylko indeksu akcji czy obligacji, ale może naśladować grupy aktywów np. ropę czy srebro. Trzeba jeszcze wiedzieć, że jest on zarządzany pasywnie, a więc jego celem jest wypracowanie optymalnie zbliżonego rezultatu do danego rynku.
Inwestując w ETF-y otrzymuje się jednostki uczestnictwa. Za ich emisją stoi Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, a to oznacza, że instrumenty są notowanymi na giełdzie papierami wartościowymi. Warto jeszcze poznać specyfikę inwestycji w ETF-y. Fundusze typu ETF jak już wspominaliśmy mogą naśladować różne aktywa. Jednak przeznaczone są przede wszystkim dla inwestorów średnio bądź też długoterminowych. Jak w przypadku każdej inwestycji tak i tutaj ryzyko jest duże. Wyróżniamy ryzyko walutowe, które jest związane z ETF-ami zagranicznymi.
Inwestowanie w srebro
Inwestowanie w srebro ma naprawdę długą historię i co ciekawe nawet Starożytni Egipcjanie doceniali to kruszywo. Przez wiele lat srebro miało ogromny wkład w rozwój wielu krajów. Zatem inwestując można wybrać ETF srebro, co skorelowane jest z ceną tego surowca. ETF-y są tutaj oparte o wartość tego metalu. Jest on na szeroką skalę wykorzystywany choćby w elektronice czy jubilerstwie, ale z drugiej strony jego dostępność z każdym rokiem coraz bardziej maleje. Naukowcy twierdzą, że już za 25 lat może go całkowicie zabraknąć. Inwestując w ETF na to kruszywo, trzeba znaleźć odpowiedni moment nabycia.
Jeżeli inwestor dokona zakupu w momencie wybicia ceny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanotuje stratę przy korekcie. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jednostki funduszu mogą okazać się droższe niż cena tego kruszywa. W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. premią. Ta sytuacja jest niekorzystna dla inwestora. Odwrotnie sytuacja wygląda, gdy jednostki są tańsze niż cena materiału. Wtedy dochodzi do zjawiska zwanego dyskontem. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba przeanalizować sytuację na rynku i zwrócić uwagę czy fundusz ETF rzeczywiście odwzorowuje cenę tego kruszywa.
Handel srebrem – jaki ma charakter?
Handel srebrem ma zawsze charakter spekulacyjny, a to oznacza, że bierze się pod uwagę ruchy ceny. Wielu inwestorów zastanawia się, czy może lepiej inwestować w to kruszywo poprzez zakup fizyczny. W tym przypadku również ryzyko jest bardzo duże, a dodatkowo dochodzą koszty magazynowania oraz ubezpieczenia. Trzeba też wiedzieć, że handlować srebrem można nie tylko poprzez ETF-y, ale można też dokonywać transakcji na kontraktach CFD. Tutaj można wykorzystać potencjał dźwigni finansowej. Im wyższa dźwignia finansowa, tym oczywiście większe ryzyko inwestycyjne.