Budując dom czy przeprowadzając generalny remont, warto pomyśleć o montażu nowoczesnego, ekologicznego kotła centralnego ogrzewania.
Montaż pieca ekologicznego przynosi same korzyści. Będziemy mieć pewność, że prawidłowo ogrzejemy dom, a także, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać, przyczynimy się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
Smog w naszym kraju staje się coraz poważniejszym problemem. Z roku na rok zimą trudniej nam oddychać, a w dużej mierze winę za to ponoszą przestarzałe piece CO. Kotły ekologiczne tymczasem znacznie przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, a ponadto przez to, że są mocno zautomatyzowane, są wygodne w eksploatacji.
Na rynku istnieje duży wybór kotłów ekologicznych. Różnią się mocą, ale przede wszystkim rodzajem paliwa. Z każdym rokiem przybywa kotłów na tzw. biomasę, czyli paliwo pochodzenia roślinnego. Tego rodzaju kotły zyskują coraz więcej zwolenników z powodu stosunkowo niskiej ceny opału. W tej grupie można wyróżnić kotły na: drewno, pellet, brykiety (sprasowane trociny i wióry), słomę, ziarna zbóż i pestki owoców. Biomasa to jedno z paliw odnawialnych. Stosunkowo szybko można uzupełniać jego zapas, sadząc drzewa i innego rośliny, które spalamy w piecach. Oferta kotłów na biomasę stale rośnie. Dostępne są modele tańsze i droższe, a więc każdy, kto chce zainwestować w dom znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Decydując się na ten rodzaj pieców, warto jednak pamiętać, że biomasa, to paliwo, które zajmuje sporo miejsca. Szacuje się, że minimalna powierzchnia, jaką trzeba zarezerwować w średniej wielkości domu na przechowywanie biomasy, to ok. 50 metrów kwadratowych. W pomieszczeniu w takich wymiarach można spokojnie zgromadzić opał potrzebny na cały sezon grzewczy. W dalszym ciągu wśród kotłów ekologicznych dużą popularnością cieszą się piece na ekogroszek. Są one proste w obsłudze. Posiadają spory pojemnik na opał, w związku z czym podajnik na ekogroszek trzeba uzupełniać jedynie raz na kilka dni. Dodatkowo kotły te produkują mało odpadów. Popiół wystarczy usuwać co parę dni. Bez względu na to, na jaki rodzaj kotła się zdecydujemy, zawsze warto zakup ten skonsultować z fachowcami. Oni podpowiedzą, który z modeli najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Wskażą plusy i minusy każdego rozwiązania oraz udzielą instrukcji, jak eksploatować kocioł, aby dobrze nam służył wiele lat.