Były koncerty, spektakle, warsztaty i wiele innych atrakcji. Pogoda dopisała, a wraz z nią i frekwencja. Za nami czwarta odsłona Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA. Do wspólnej zabawy na ulicy Mielczarskiego zaprosiła Fundacja Oczami Brata. Zobaczcie relację, która ukazała się w najnowszym wydaniu Magazynu „Czas na Częstochowę”.
W poprzednim wydaniu „Magazynu” zapraszaliśmy do udziału w tym wydarzeniu, teraz pora na relację. Kto w sierpniowy weekend odwiedził ulicę Mielczarskiego, nie był z pewnością zawiedziony. Fundacja Oczami Brata zadbała o to, by program Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA 2024 obfitował w szereg różnorodnych (darmowych!) propozycji.
Tak jak pisaliśmy, zanim 23 sierpnia rozpoczęła się dwudniowa zabawa, organizatorzy przewidzieli warsztaty. Zaproponowali: masterclass dramaturgiczny Pawła Dobrowolskiego, warsztaty produkcyjno-kreatywne dla artystów, które poprowadził Paweł Bilski, warsztaty z improwizacji aktorskiej realizowane przez Wojciecha Tremiszewskiego, a także warsztaty poprowadzone przez dwie cenione reżyserki: Kingę Dębską i Magdalenę Łazarkiewicz.
Sam festiwal poprzedziły warsztaty bębniarskie Stowarzyszenia Etnochowa. Była to dobra nauka tego, jak wybijać rytm podczas parady, która tradycyjnie zainaugurowała imprezę. Radosny korowód przemierzył Aleje, by dotrzeć na ulicę Mielczarskiego. Lokalizacja imprezy nie jest bowiem przypadkowa. Pod tym
adresem działa Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. To miejsce jak i wiele innych działań Fundacji odczarowuje dawną, złą sławę „Mielczarskiego”.
Tegoroczna, czwarta edycja miała oczywiście swoje hasło. Był nim „Oddech”, bo jak podkreślał dyrektor artystyczny festiwalu (i Prezes Fundacji Oczami Brata) Paweł Bilski, podczas tego wydarzenia oddycha się sztuką.
Piątkowa eFKA przyniosła m.in. koncerty. Na tzw. Małej Scenie wystąpił zespół Haja, a na Dużej można było posłuchać Pawła Łowickiego ze swoim bandem (i gościnnym udziałem Iwony Chołuj) oraz rapera Miksera. Krakowski Teatr Nikoli zaprezentował piękny, uliczny spektakl „Dawno temu w Montrmartre”, a całość zwieńczył pokaz grupy The Konrads Impro, która w mieście ma już spore grono fanów.
Wraz z festiwalem rozpoczął się też Międzynarodowy Plener Artystyczny „Oddychać z i w sztuce”, którego komisarzem była Anita Grobelak. Artyści trwali przy sztalugach także w sobotę, by finalnie otworzyć wieczorem wystawę podsumowującą plener.
Drugi dzień wydarzenia rozpoczęły występy na Alternatywnej Scenie Talentów. Potem przewidziano warsztaty „Uważność w oddechu”, które poprowadziła Anna Klim. Nie brakowało też propozycji dla najmłodszych – oprócz warsztatów i animacji, odbyło się rodzinne czytanie książki „Bajki, które nie istniały” wydanej przez firmę Klimas Wkręt-met.
Na Małej scenie koncertowali Robert Mateuszuk i Zofia Sosińska, rozmowę z dziennikarzem, podróżnikiem i prezesem Fundacji Arterytorium Przemysławem Kossakowskim przeprowadził Paweł Bilski, który potem wspólnie z Pauliną Kajdanowicz, w ramach czytania perforamatywnego zaprezentował tekst Anny Burzyńskiej „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę”.
Sobota ponownie należała też do Teatru Nikoli, który tym razem oczarował publiczność spektaklem kabaretowym „Swinging Charelston”. Wieczorem, już na Dużej Scenie koncertowali grupa Akurat oraz
Marta Honzatko ze swoim zespołem.
eFKA 2024 zakończyła się wraz z „Alternatywnym after party”. Dwudniowy festiwal – już tradycyjnie – poprowadził aktor Krzysztof Berendt.
Głównymi partnerami Festiwalu Kultury Alternatywnej byli Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, Teatr Nowy w Częstochowie, Klubokawiarnia i Kawiarnia Alternatywa 21 oraz Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, a festiwal skierowany do osób z niepełnosprawnością dofinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Podczas imprezy oficjalnie potwierdzono też, że za rok znów widzimy się na Mielczarskiego! Fundacja Oczami Brata otrzymała bowiem dofinansowanie na organizację piątej edycji festiwalu.
red., fot. FOB/Daniel Wróblewski
Czytaj także: To nie jest sztuczna, wykreowana inicjatywa, eFKA pochodzi z samego życia! [ROZMOWA Z PAWŁEM BILSKIM]