fbpx

Dzień Kobiet – święto, o którym warto pamiętać

Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wielu kojarzy się z dawnymi czasami, gdy rady zakładowe w pracy obdarowywały kobiety przydziałowym goździkiem i parą rajstop lub paczką kawy, którą wówczas w sklepach nie zawsze można było dostać. Dzień Kobiet, bo o nim mowa, tak czy inaczej, na stałe zagościł w naszym kalendarzu. Co roku, 8 marca, na ulice miast ruszają panowie „uzbrojeni” w tulipany, by wręczyć je swoim żonom, dziewczynom, matkom, babciom, siostrom i koleżankom.
Chociaż dzisiaj w szkołach i przedszkolach nie jest tak hucznie obchodzony, jak dawnej, nadal w większości z nich odbędą się akademie, na których dzieci śpiewać będą piosenki i recytować wiersze poświęcone paniom.
Mimo że wciąż dla wielu bojowników z komuną święto to kojarzy się z PRL-em, to nie za naszymi wschodnimi granicami się narodził. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się bowiem z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Jak podają bowiem encyklopedie, pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.
Wielu badaczy i historyków za pierwowzór Dnia Kobiet przyjmuje obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Dziś Dzień Kobiet świętuje się w wielu krajach, nie tylko tych postkomunistycznych. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.
W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet. W zamian 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego, zwiastowania. Ludzie świętują jednak również 8 marca. Aby uniknąć dwukrotnego obchodzenie Dnia Kobiet wprowadzono tam…Miesiąc Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca i 7 kwietnia. W Portugalii i Rumunii często nocą 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”.
Co dostają panie z okazji ich święta? U nas najczęściej tulipany lub róże. We Włoszech na przykład kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.
Dzień Kobiet także wśród samych pań budzi różne uczucia. Część z nich nie wyobraża sobie 8 marca bez życzeń od panów, inne są zdania, że takie sztuczne i wymuszone okazywanie szacunku kobietom nie ma żadnej wartości.
Bez względu na to, jakie macie Drogie Panie podejście do tego święta, życzymy Wam dzisiaj wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, cierpliwości i siły, aby znosić przeciwności losu. Niechaj nie tylko tego dnia nie zabraknie wokół Was ludzi, którzy szczerze Was kochają, szanują i doceniają, a kwiaty, które dzisiaj dostaniecie, nie były jednymi, jakie otrzymacie w tym roku.