fbpx

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze

Od 40 lat na jasnogórskich Wałach odbywa się Droga Krzyżowa. Ta tradycja wpisuje się w Wielki Piątek.

Droga Krzyżowa na Wałach od 1985 r. wpisuje się w Wielki Piątek na Jasnej Górze. Zainicjował ją śp. abp Stanisław Nowak na wzór tych odprawianych przez abp. Karola Wojtyłę w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze 2
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Nabożeństwo drogi krzyżowej z udziałem paulinów, częstochowian i pielgrzymów odbywa się na Wałach. Tu w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a obecnie w ogrodach paulińskich objętych klauzurą, znajduje się licząca ponad sto lat droga krzyżowa. Tworzy ją 14 monumentalnych stacji Męki Pańskiej. Powstały na początku XX wieku z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana. Zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Stacje zostały poświęcone w 1913 r. W uroczystości wzięło wówczas udział ok. 300 tys. pielgrzymów.

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze 3
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

-Starania w celu rozpoczęcia budowy Drogi Krzyżowej na wałach paulini zainicjowali jeszcze w 1864 r., ale spotkały się one z decyzją odmowną ówczesnych carskich władz. Szansa na realizację wizji pojawiła się dopiero w 1898 r, kiedy to Jasną Górę opuściły kwaterujące na niej wojska rosyjskie, przenosząc się na teren miasta – przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wykonawcą ważących 5-7,5 tony figur z brązu był rzeźbiarz Pius Weloński, a granitowych cokołów Stefan Szyller.

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze 4
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Tradycję podtrzymano również 18 kwietnia. Nabożeństwu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Rozważania Drogi Krzyżowej zakończyła Koronka o godz. 15.00, w pierwszy dzień nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia.

red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry

Czytaj także: Na Jasnej Górze trwa Triduum Paschalne