Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie ogromnym kosztem wyremontowało lokal przy ul. Nowowiejskiego. Dzięki temu mieści się tam Centrum INTEGRA. Trwa zbiórka środków na doposażenie pracowni rehabilitacyjnych.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną od 57 lat pomaga osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Koło stowarzyszenia w Częstochowie prowadzi na co dzień szereg działań będących odpowiedzią na realne potrzeby podopiecznych. Wśród nich jest Dom Dziennego Pobytu, opieka wytchnieniowa, aktywizacja społeczna i zawodowa czy integracja sensoryczna.
Najnowszym dziełem częstochowskiej organizacji jest Centrum INTEGRA. Stowarzyszenie olbrzymim kosztem wyremontowało bowiem 270-metrowy lokal mieszczący się przy ul. Nowowiejskiego 14. Koszty prac remontowo-budowlanych znacznie przekroczyły zakładany budżet, zabrało więc środków na niezbędne pomoce i sprzęt do rehabilitacji dzieci. Aktualnie działa już w pełni wyposażona sala Terapii Sensorycznej, kompletowane jest jednak wyposażenie pozostałych gabinetów i pracowni.
Według założeń INTEGRA pomagać będzie bezpłatnie dzieciom i młodzieży w wieku do 18 lat z Częstochowy, a także terenów powiatów kłobuckiego, myszkowskiego, i częstochowskiego. W sumie pomoc otrzyma tu 70 dzieciaków z niepełnosprawnościami (zwłaszcza z dziecięcym porażeniem mózgowym, rzadkimi wadami genetycznymi, zespołem Downa, autyzmem, całkowitym brakiem lub słabym napięciem mięśniowym, porażonymi kończynami, poruszających się na wózkach).
By mogły one w pełni korzystać z możliwości centrum, PSONI utworzyło zbiórkę środków, która pomoże wyposażyć to miejsce. Pod hasłem „70 dzieci czeka na doposażenie pracowni rehabilitacyjnych” można ją znaleźć na portalu zrzutka.pl.
Celem jest zebranie 40 tys. zł. Zbiórka potrwa jeszcze blisko 50 dni. Do udziału w niej zachęca dziennikarz Irek Bieleninik, który od lat wspiera działalność Stowarzyszenia.
-Terapia wspiera i rozwija nie tylko fizycznie ale także pobudza intelektualnie, otwiera na świat, pozwala na opanowanie lęku, pomaga poznać i zrozumieć otoczenie. Sprzęt, jaki chcemy zapewnić naszym podopiecznym jest niezbędny do tego, aby terapie były prowadzone w sposób profesjonalny i efektywny. Jako, że nasza grupa podopiecznych jest liczna, a każdy z nich tak naprawdę stanowi odrębny przypadek, któremu chcemy pomóc, potrzebujemy sporej ilości specjalistycznego sprzętu – zaznaczają organizatorzy zbiórki. – Wyobraźcie sobie, że dla niektórych dzieci najbardziej prozaiczne, codzienne czynności mogą być Mount Everestem do pokonania, a strach i lęk wzbudzają otaczające je przedmioty. Wyjście na trawę czy kontakt z rówieśnikiem stanowi barierę niemal nie do pokonania. Czasem prowadzi to do dziwnych, niespodziewanych a nawet agresywnych zachowań, co tylko pogłębia uczucie izolacji i przygnębienia. Nie chcemy aby te stany się pogłębiały. Nie pozwólmy na to, aby dzieci z niepełnosprawnościami były wykluczone ze społeczeństwa i do końca swoich dni żyły w samotności i poczuciu niezrozumienia! – podkreślają.
Co może zostać zakupione dzięki zbiórce?
Zebrane w ramach zbiórki środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup 54 szt. inteligentnych żarówek typu SMART, klocków sensorycznych świecących, materaców rehabilitacyjnych, dysków sensorycznych, kul lustrzanych, luster tradycyjnych i zniekształcających obraz, basenu z podświetlanymi piłeczkami, baldachimu światłowodowego, piłek gimnastycznych, ścianki wspinaczkowej czy zestawu do komunikacji grupowej, megafonu z modulatorem głosu, biurek, krzeseł, stoliczków dziecięcych, a także modułowego labiryntu magnetycznego.
-Mamy chęci, mamy wiedzę, mamy kwalifikacje – brakuje nam tylko narzędzi. Mamy nadzieję, że nam w tym pomożecie. A właściwie – nie nam, tylko dzieciakom. Uwierzcie nam, rehabilitacja potrafi działać cuda, nawet jeśli tym cudem będzie (tylko i aż!) umiejętność utrzymania szklanki w dłoni czy wypowiedzenie kilku słów w zrozumiały sposób. To małe sukcesy, które w przyszłości mogą mocno zaprocentować. Zwłaszcza, jeśli terapia jest prowadzona regularnie… i rozpoczęta odpowiednio szybko! A każdy dzień jest na wagę złota – apeluje o pomoc Stowarzyszenie.
Więcej o działalności PSONI można przeczytać na psoni.czest.pl.
Zuzanna Suliga