Włamywacze przebrani w czerwone skafandry dokonali napadu z bronią w ręku… Skutek wydawał się marny, jednak bez ich determinacji, nie byłoby świątecznej akcji „Gazety Regionalnej”. Cel jest wspólny: budowa Domu Oczami Brata.
O „Domu nie z papieru” pisaliśmy już na łamach „Gazety Regionalnej”. Nietypową akcję mającą na celu zebranie środków na dokończenie budowy Domu Oczami Brata, przypomnieliśmy w świątecznym wydaniu gazety, które ukazało się 23 grudnia.
Na „Jedynkę” wydania trafił tekst o idei budowy domu, w którym zamieszkać ma 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów nie są w stanie samodzielnie mieszkać (artykuł można znaleźć TUTAJ). Do zwieńczenia inwestycji potrzeba 2 500 000 zł.
Do tego dzieła chcemy redakcyjnie dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki szczodrości Reklamodawców przekażemy bowiem na rzecz budowy Domu Oczami Brata zysk z reklam, które trafiły do świątecznego wydania „Gazety Regionalne”.
Nie ukrywamy jednak, że świąteczną akcję redakcyjną zainspirował „Dom nie z papieru”. I choć pisaliśmy już o tym filmie na portalu, bożonarodzeniowo przypominamy tę historię.
Kradzież artefaktów z muzeum
Zachowajmy jednak kolejność. 1 grudnia na redakcyjną skrzynkę wpłynął mail sygnowany jako „PILNE”. W treści podano: Uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Oczami Brata podejrzani są o kradzież artefaktów ze Starego Ratusza w Częstochowie.
Informacja prasowa zdradzała następujące szczegóły: Napadu dokonano z bronią w ręku, obezwładniając ochroniarza. Włamywacze byli przebrani w czerwone skafandry i maski. Podejrzani współpracowali z pracownikami Kawiarni Alternatywa 21, skąd windą zjechali do muzeum. Napad wywołał skrajne emocje. Szajką włamywaczy kierował „Profesor”. W napadzie uczestniczyli: „Częstochowa”, „Kraków”, „Sopot”, „Gdynia”, „Wrocław”. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych kradzieży w historii.
Oględziny miejsca przestępstwa wyznaczono na 3 grudnia we wspomnianej powyżej kawiarni. To tam dziennikarze mieli usłyszeć oficjalne oświadczenie Zarządu Fundacji Oczami Brata (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Napad w rytmie „Bella Ciao”
Nie pozostało nic innego jak stawić się o godz. 11 pod wskazanym adresem. Koperty z materiałami dowodowymi, zabezpieczone ślady i broń, taśmy i oznaczenia, nie wróżyły niczego dobrego. W takim anturażu fundacyjne konferencje prasowe raczej się nie odbywają (relacjonowaliśmy wydarzenie TUTAJ).
Jednak założona w 2014 r. organizacja (upamiętniająca osobę zmarłego Karola Bilskiego) od początku stawia na nietypowe inicjatywy. Wcześniej Oczami Brata promowało ciastko „Downie” (zamiast brownie), jako łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Teraz „napadając” na Muzeum Częstochowskie, zaapelowało o pomoc w budowie Domu Oczami Brata.
Termin konferencji też nie mógł stanowić przypadku. 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Co więcej, tego dnia swoją premierę miała druga część piątego sezonu wspomnianego „Domu z papieru”. Smaczków zainspirowanym słynną produkcją nie brakuje. Są i maski Dalego, rozbrzmiewa „Bella Ciao”, mózgiem akcji jest wymieniony już Profesor, nie brakuje również hiszpańskiej narratorki, tu nie jest nią Tokio, a Częstochowa.
Perfekcyjny plan i najlepsi ludzie
Film rozpoczyna się na częstochowskim Rakowie. Na przystanku koło stadionu czekają Częstochowa i Wrocław (swoimi strojami doskonale wpisują się w kolorystkę klubu). Wsiadają do białej fundacyjnej furgonetki, którą prowadzi Gdynia, zwany najlepszym kierowcą w kraju. W centrum czeka reszta ekipy.
– Przeprowadzeniem skoku nigdy nie jest łatwe. Trzeba do tego najlepszych ludzi i perfekcyjnego planu. Są jednak sprawy, których nie da się przewidzieć. Na przykład porannych korków – pada w pierwszej sekwencji.
Zanim dojdzie do wynoszenia łupów, pokazane zostają przygotowania do skoku oraz sama budowa Domu Oczami Brata. Całego blisko dziesięciominutowego filmu zdradzać nie będziemy, ale kasy z tego napadu to nie będzie…
Produkcję można zobaczyć też bezpośrednio w serwisie YouTube oraz na profilu Facebook Fundacji Oczami Brata.
„Dom nie z papieru”
– Nie pochwalam decyzji uczestników zajęć, ale ich determinacja świadczy o tym, jak Dom Oczami Brata jest dla nich ważny i…, że nie jest on z papieru – zaznaczył Paweł Bilski, Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata. – Dom budujemy z pełnym zaangażowaniem, pasją i miłością. W pełni świadomie. Mamy nadzieję, że Dom będzie mógł być otwarty na przyszłe święta Bożego Narodzenia. Nakręcony, z przymrużeniem oka, przez uczestników film kończy się fiaskiem, ale może to być przełomowy moment, na zebranie brakujących środków finansowych na zakończenie budowy – podkreśla.
W kontrze do hiszpańskiego hitu fundacyjny film zatytułowano „Dom nie z papieru”. Tu walka toczy się nie o iluzję, a o realne fundamenty. Pomysłodawcą i reżyserem filmu był Piotr Bilski – architekt budowy Domu Oczami Brata. W filmie zagrali m.in. uczestnicy zajęć fundacji: Zuzanna Kasprzak, Agata Kukuła, Michał Gałuszka, Bartosz Kijak, Mikołaj Kołacz, Mateusz Salita Dominik Sieradzki oraz pracownicy i wolontariusze Fundacji Oczami Brata.
Za ujęcia odpowiadała Studio Filmowe OSKAR, a za montaż Kaja Grochowina. W produkcję zaangażowała się firma ochroniarska STYX oraz firma TOPOS STUDIO.
Jak wspomóc budowę?
Przesłanie filmu i konferencji jest jedno: do zakończenia budowy Domu Oczami Brata potrzeba 2 500 000 zł. By je zebrać, potrzebna jest pomoc. Proszą o nią osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a my nie możemy pozostać obojętni. Zainspirowani ich determinacją, jako redakcja „Gazety Regionalnej”, postanowiliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego dzieła. Dzięki hojności Reklamodawców przekażemy na rzecz Fundacji Oczami Brata zysk z reklam, które trafiły do świątecznego wydania.
Jednak budowę może wesprzeć każdy! Środki na ten można wpłacać na wyodrębnione konto fundacji: 73 1750 0012 0000 0000 3860 0133 oraz za pośrednictwem portalu siepomaga.pl – www.siepomaga.pl/oczamibrata. Więcej informacji: www.domoczamibrata.pl.
Zuzanna Suliga