fbpx

Dogoterapia w Leśnych Skrzatach w Poraju – z projektu „Dogoterapia w przedszkolu”

W Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Poraju Leśne Skrzaty, realizowany był projekt pt. „Dogoterapia w przedszkolu”. Miał on na celu przybliżenie oraz oswojenie dzieci z tematem „mam psa” a także wprowadzenie dzieci w tematykę dogoterapii.

Były to spotkania przedszkolaków z odpowiednio wyszkolonym psem. Szoszo to suczka owczarka szetlandzkiego, które jest wyszkolona do pracy z dziećmi. Zajęcia były prowadzone przez Adriannę Plaszczyk – dogoterapeutkę i trenerkę zdolności poznawczych. W spotkaniach uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie oraz na czym polega praca psa – specjalisty, jak należy zachować się wobec obcego psa i jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem.

Dla niektórych dzieci była to okazja do pierwszego, tak bliskiego spotkania z takim zwierzakiem.

Podczas zajęć przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchuje wydawanych mu poleceń a przede wszystkim jak posłusznie je wykonuje. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa, czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja oraz chęć zabawy.

Zajęcia z dogoterapii miały na celu rozwijanie sfery umysłowej przedszkolaków, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzając zmysł wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Przebywając z psem otwierają się na nowe doświadczenia. Wizyta psa Szoszo w przedszkolu wnosi wiele nowych doświadczeń w życie wszystkich przedszkolaków.

„Wspólne edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo pozytywnych emocji, a kontakt z przyjaznym czworonogiem pozostanie na długo w pamięci” – podsumowała Beata Rajczyk, dyrektor Przedszkola.

K KIK