W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba włamań do domów i mieszkań na terenie Częstochowy i powiatu. Przy okazji tzw. długiego weekendu częstochowska policja apeluje do mieszkańców o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak również okolice domów swoich sąsiadów.
Od stycznia tego roku na terenie Częstochowy doszło do 74 kradzieży z włamaniem do lokali mieszkalnych i garaży. Z kolei 19 takich zdarzeń miało miejsce na terenie powiatu częstochowskiego. Najwięcej włamań do domów i mieszkań odbywało się podczas kilkudniowej nieobecności lokatorów. Okresem wzmożonych wyjazdów jestr rozpoczynający się właśnie długi weekend. Stąd apel częstochowskiej policji, o to by mieszkańcy zachowali przezorność i prawidłowo zabezpieczyli swoje mienie.
-Prosimy również o reagowanie, gdy tylko zauważymy cokolwiek, co wzbudzi nasz niepokój w miejscu zamieszkania oraz zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas.
By powroty z wyjazdów nie skończyły się niemiłą niespodzianką, Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE prowadzi kampanię „Stop włamaniom do domów” – zaznacza na swojej stronie internetowej częstochowska policja.
Oto kilka rad częstochowskiej policji:
Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:
- wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe;
- w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe;
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi;
- mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tą zasadę również innym.
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
- złodziej typując dom do włamania wybierze ten usytuowany w ustronnym miejscu, z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome oraz nieoświetlony, dlatego warto zainwestować w system alarmowy, monitoring, rolety antywłamaniowe, zamki z atestem i inne zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, ale przede wszystkim w oświetlenie terenu – włamywacz unika miejsc oświetlonych.
Nie ryzykuj niepotrzebnie:
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą cię słyszeć obce osoby. Najrozsądniej jest zdeponować w banku posiadaną gotówkę, kosztowności i inne przedmioty wartościowe;
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
- nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie naszego mienia przed złodziejami. Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy czy podwójne drzwi nie zapomnij o jego ubezpieczeniu, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty;
- dobrą praktyką jest poproszenie kogoś z rodziny, zaufanego znajomego, a najlepiej sąsiada, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem, od czasu do czasu otworzył na chwilę okno, zaświecił światło, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki stwarzając pozory, że w mieszkaniu ktoś przebywa;
- gdy planujemy wyjazd, na pewno nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia na portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że to może tylko ułatwić zadanie przestępcy, chcącemu pozbawić nas dorobku naszego życia.
Pamiętaj! Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego przez ciebie mienia. Najlepszym alarmem jest twoja czujność i przezorność oraz pomoc sąsiada. Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 997 lub 112, gdy:
- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania;
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, na ulicy czy na parkingu;
- przypadkowo staniesz się świadkiem włamania lub kradzieży, albo zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;
- widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom Policję.
mat. KMP w Częstochowie