Tylko do 31 lipca 2025 roku można uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na inwestycje rozpoczęte po 28 maja 2024 roku, a przed uruchomieniem nowego naboru w marcu 2025 roku. W ramach tzw. okresu przejściowego, osoby które poniosły koszty przed oficjalnym rozpoczęciem nowej edycji programu mogą starać się o refundację.
Czteromiesięczny okres przejściowy (od 31 marca do 31 lipca), został uruchomiony z myślą o osobach, które rozpoczęły prace związane np. z ociepleniem budynku, wymianą okien i drzwi lub wentylacją jeszcze przed wejściem w życie nowego naboru, ale już po zawieszeniu poprzedniego. To ostatni moment na złożenie wniosku, bowiem od 1 sierpnia termin ponoszenia kosztów kwalifikowanych w nowym programie Czyste Powietrze będzie liczony według zasady: nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione wcześniej, jak i przed oddaniem budynku do użytkowania, nie będą kwalifikowane.
Kolejność ma znaczenie – najpierw termomodernizacja, potem gaz
Kluczowa dla uzyskania pełnego wsparcia jest kolejność składania wniosków. Od 15 lipca ponownie uruchomiono nabór dotyczący dofinansowania na kotły gazowe, prowadzony według zasad z 2024 roku. Aby móc w pełni skorzystać zarówno z dotacji na gaz, jak i na prace termomodernizacyjne, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności składania wniosków. Zgodnie z sugestiami ekspertów, najpierw należy złożyć wniosek w nowym, trwającym od 31 marca programie, obejmujący koszty poniesione na termomodernizację. Dopiero po tym możliwe będzie złożenie kolejnego wniosku – o wsparcie na źródło gazowe.
A co w przypadku odwrotnej kolejności?
Jeśli jednak jako pierwszy zostanie złożony wniosek na gaz, a nie ten dotyczący termomodernizacji w nowym naborze, to możliwość skorzystania z dotacji na termomodernizację będzie ograniczona. Będzie można ją uzyskać dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji gazowej. Zachowanie właściwej kolejności przy składaniu wniosków pozwala tych ograniczeń uniknąć.
Warunki łączenia dotacji
Program Czyste Powietrze umożliwia połączenie dwóch dotacji dla jednego budynku:
- z nowego naboru obowiązującego od 31.03.2025 roku (możliwość skorzystania z okresu przejściowego i rozliczenia kosztów termomodernizacji poniesionych od 28 maja 2024 roku),
- z wznowionego od 15 lipca br. naboru dotyczącego kotłów gazowych.
Kolejność składania wniosków ma kluczowe znaczenie, bowiem jeśli poniosłeś koszty termomodernizacji w 2024 roku należy najpierw złożyć wniosek w naborze do końca lipca, a następnie ten w starszej wersji programu Czyste Powietrze na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 roku (nabór uruchomiony od 15 lipca).
Jeśli zaś planujesz termomodernizację dopiero w przyszłości, to w przypadku złożenia wniosku w naborze na źródła gazowe inwestycja musi być zakończona i rozliczona aby móc złożyć kolejny wniosek o dofinansowanie termomodernizacji w naborze trwającym od 31.03.2025 roku.
Wnioski składane w naborze na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 roku nie będą wymagały rozliczenia wcześniejszego wniosku o dofinansowanie do termomodernizacji. Warunkiem jest zachowanie właściwej kolejności składania.
Więcej informacji i szczegółowe zasady można znaleźć na stronie: czystepowietrze.gov.pl
red., mat. Program Czyste Powietrze

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
Czytaj także: Dzikie wysypiska – zmora polskich lasów