Jutro rusza w Częstochowie Festiwal Bajki. Święto literatury dla dzieci i młodzieży przygotowała Biblioteka Publiczna im. W. Biegańskiego. Tegoroczna edycja Festiwalu Bajki została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ciągu czterech dni w mieście odbywać się będą warsztaty, spotkania z pisarzami i wykłady. Festiwal zakończy się w sobotę , 21 września, Literackim Piknikiem w Parku Staszica. W programie festynu m.in. występ członków Stowarzyszenia Grupa Studnia O. oraz spotkanie autorskie z Andrzejem M. Grabowskim – autorem telewizyjnych programów dla dzieci, książek oraz piosenek i scenariuszy filmowych, takich jak „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”. Na wszystkie propozycje Festiwalu wstęp wolny.
Święto książki rozpocznie wykład dla pedagogów i rodziców, który poprowadzi Agnieszka Karp-Szymańska, założycielka i prezeska Fundacji Czas Dzieci, pomysłodawczyni i realizatorka Literackiego Ostrego Dyżuru oraz festiwalu literatury dziecięcej. Także pierwszego dnia festiwalu zaplanowano warsztaty sztuki opowiadania. Uczestnicy tych zajęć dowiedzą się, jak rozmawiać z dziećmi o literaturze, a także, jak przekonać je do dzielenia się wrażeniami z przeczytanych lektur.
Warsztaty poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O. Na środę organizatorzy dni książki planują również wręczenie nagród w konkursach literackim i plastycznym.
W programie na czwartek, 19 września, przewidziano dwa autorskie spotkania z pisarkami – Renatą Piątkowską, autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci (m.in. ,,Szczęście śpi na lewym boku” czy „Z przysłowiami za pan brat”) oraz Ewą Nowak, specjalizującą się w literaturze dla młodzieży, która wydała m.in. takie pozycje jak „Yellow Bahama w prążki” czy „Wszystko tylko nie mięta”.
Kolejnego dnia młodzi czytelnicy będą się mogli spotkać z Joanną Olech, autorką kultowej ,,Dynastii Miziołków” oraz laureatką m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a także Agnieszką Frączek, upowszechniającą w książkach dla najmłodszych poprawną polszczyznę, także autorką książek logopedycznych.
W trakcie festiwalu odbędą się ponadto animacje i zabawy dla dzieci powadzone przez Teatr Jednej Miny oraz zajęcia plastyczne dla całych rodzin.
Szczegółowy program znajduje się na stronie http://biblioteka.czest.pl/