fbpx

Umowa na nowe częstochowskie elektryczne autobusy podpisana

10 września 2020 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie została podpisana umowa między MPK Częstochowa a firmą Autosan.

Umowa na nowe częstochowskie elektryczne autobusy podpisana 2
Fot: MPK Częstochowa

Pierwszy elektryczny autobus na częstochowskich ulicach pojawił się ponad dwa tygodnie temu w celu testowania. Obecnie prototypowy pojazd dalej jest sprawdzany. W ramach testów przygotowujących wozi pasażerów na trasach częstochowskich autobusów linii numer: 12, 15, 17 i 19.

Pozytywne wyniki zaowocowały podpisaniem umowy na kolejne 15 nowych elektrycznych samochodów, które będą dostarczone do końca 2020 roku do taboru miejskiego przewoźnika. 12-metrowe autobusy przygotuje wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma Autosan.

Firma za wyprodukowanie pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania i długoterminowym najmem całości na 7 lat otrzyma około 48 mln zł brutto.

Umowa na nowe częstochowskie elektryczne autobusy podpisana 3
Fot: IBS

Dokumenty pozwalające na finalizację zamówienia zostały podpisane 10 września br. przez:

  • Eugeniusza Szymonika – prezesa Autosana;
  • Mariusza Sikorę – prezesa MPK;
  • Roberta Madeja – zastępca prezesa MPK.

Pojazd posiada zero emisyjny napęd, 27 miejsc siedzących, jest wyposażony w klimatyzację oraz monitoring. Jego główną zaletą jest zasięg na jednym ładowaniu, czyli około 240 km (pozwoli to na eksploatacje nowego taboru na trasach zdecydowanej większości linii MPK).

Umowa na nowe częstochowskie elektryczne autobusy podpisana 4
Fot: IBS

Autobusy elektryczne trafią do Częstochowy na mocy porozumienia, jakie MPK zawarło z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w związku z kupionymi kilka lat temu autobusami hybrydowymi.

Przedsiębiorstwo otrzymało wówczas z NFOŚiGW 66 milionów dotacji na zakup samochodów z napędem gazowo-elektrycznym. Pojazdy, które trafiły do Częstochowy, okazały się wadliwe i trzeba je było wycofać z ruchu. Z tego powodu MPK nie uzyskało zakładanego w projekcie efektu ekologicznego, a to groziło zwrotem dofinansowania.

Ponadto do końca 2023 roku MPK Czestochowa, we współpracy z firmami partnerskimi, musi zmodyfikować autobusy hybrydowe zakupione przed kilkoma laty w ramach programu Gazela. Wymogiem jest by po modernizacji hybrydowe autobusy spełniały wszelkie wymogi i były bezpieczne dla pasażerów.

Pierwsza „poprawiona” hybryda jest już gotowa. Jeśli nie uda się odpowiednio dostosować kolejnych samochodów, MPK zobowiązane zostało do tego, że za każdą „niepoprawioną” sztukę, która nie trafi na ulice miasta, do końca 2034 roku musi kupić inny ekologiczny autobus.

[post_gallery]

Fot: MPK Częstochowa