Jak widać po realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego projektach, częstochowianie chcą pomagać ptakom. Od lat w mieście przybywa budek dla ptaków i karmników.
Jak podliczył Urząd Miasta, tylko w tym roku dzięki zwycięskiemu zadaniu Budżetu Obywatelskiego zawieszono 122 budki lęgowe dla ptaków w dzielnicach Częstochówka-Parkitka, Podjasnogórska, Północ, Śródmieście i Zawodzie-Dąbie.
W ubiegłym miesiącu ruszyło zimowe dokarmianie ptaków. W parkach miejskich – Staszica i 3 Maja – zamontowane są już dwa karmniki; na Promenadzie im. Czesława Niemena – jeden. Przy każdym z nich zawieszono tablicę edukacyjną. Miasto planuje prowadzić dokarmianie do końca marca.
– W roku 2020, także decyzją nas samych w BO, łącznie 139 sztuk budek lęgowych dla ptaków pojawiło się w Śródmieściu, na Starym Mieście, w Częstochówce-Parkitce i dzielnicy Podjasnogórskiej – przekazał w komunikacie częstochowski magistrat. – Rok wcześniej dzięki procedurze BO zamontowano 180 ptasich budek lęgowych dla ptaków w Śródmieściu i na Wrzosowiaku. Novum były budki dla nietoperzy – zwieszono ich 80. W 2018 roku zamontowano 100 sztuk budek lęgowych w dzielnicach Północ i Wrzosowiak – to też była decyzja głosujących w BO.
To nie koniec. W ramach własnych środków Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w minionych latach zlecił zamontowanie w miejskich parkach czy na skwerach 260 budek lęgowych dla ptaków. Pojawiły się one między innymi w Lasku Aniołowskim, w rejonie Promenady Niemena, a także w Parku Lisiniec, Parku Narutowicza oraz przy ul. Gminnej, ul. Zbyszka oraz w dzielnicy Mirów. Po sezonie lęgowym budki były co roku czyszczone i w miarę potrzeby uzupełniane. Jak podsumowano, w okresie 2015 – 2017 w ramach takich uzupełnień i wymiany zniszczonych budek rozwieszono kolejne 150 sztuk.
Budki są także wieszane na skwerach przy osiedlach mieszkaniowych przez administracje spółdzielni mieszkaniowych oraz miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS.