fbpx

Powrót województwa częstochowskiego, rozwój Huty Częstochowa i inne plany na nowe oblicze miasta

Gdy w mieście trwa dyskusja dotycząca referendum w sprawie odwołania prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, magistrat ogłasza „Plan na Nową Częstochowę”. Program ma się opierać na trzech filarach.

23 lipca w Urzędzie Miasta zorganizowano konferencję prasową dotyczącą programu „Plan na Nową Częstochowę”. Obok prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka wzięli w niej udział także jego zastępcy: Jarosław Marszałek, Ryszard Stefaniak oraz Łukasz Kot.  

– To ambitna długofalowa strategia, która ma za zadanie wzmocnienie działań na rzecz przyjaznego i zrównoważonego miasta, odpowiadającego na aktualne potrzeby mieszkańców. Chcemy pokazać, że Częstochowa może być konkurencyjna wobec miast podobnej wielkości  – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.  – Zamierzamy wykorzystać pojawiające się obecnie nowe szanse. Celem jest Częstochowa realnych możliwości, w której każdy ma szansę na stabilne zatrudnienie i rozwój zawodowy, a także miasto wygodne, z przyjazną przestrzenią, w którym każdy może poczuć się dobrze.

Powrót województwa częstochowskiego, rozwój Huty Częstochowa i inne plany na nowe oblicze miasta 2
fot. G. Skowronek/UM Częstochowy

Program opiera się trzech filarach. To „Nowe Szanse”, czyli lepsza, perspektywiczna praca i rozwój gospodarczy, „Nowa Przestrzeń” – czyli jakościowe zmiany w przestrzeni publicznej oraz więcej zieleni, a także „Nowa Infrastruktura” – czyli nowoczesne, funkcjonalne i bezpieczne miasto – na miarę wyzwań przyszłości.

Jakie działania zaplanowano w ramach pierwszego filaru? „Nowe Szanse” będą polegać na tworzeniu warunków do powstawania nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, optymalnym wykorzystaniu środków unijnych oraz wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości. Władze miasta deklarują, że zamierzają aktywnie zabiegać o należne miastu miejsce na mapie kraju, wraz z możliwym przywróceniem województwa częstochowskiego.

Powrót województwa częstochowskiego, rozwój Huty Częstochowa i inne plany na nowe oblicze miasta 3
fot. G. Skowronek/UM Częstochowy

Miasto widzi potencjał również w rozwoju Huty Częstochowa jako kluczowego zakładu przemysłu obronnego. Deklaruje też przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, które będą wzmacniać konkurencyjność Częstochowy wobec innych miast w regionie i kraju.

Natomiast filar „Nowa Przestrzeń” skupia się na inwestycjach w nowoczesną, funkcjonalną i dostępną zieleń miejską. Celem jest tworzenie parków, skwerów i terenów rekreacyjnych, które staną  się miejscem odpoczynku, spotkań i aktywności fizycznej dla mieszkańców. Działania mają objąć także nasadzenia drzew i roślin poprawiających jakość powietrza oraz tworzenie przyjaznych przestrzeni dla rodzin, dzieci i seniorów.

Powrót województwa częstochowskiego, rozwój Huty Częstochowa i inne plany na nowe oblicze miasta 4
fot. G. Skowronek/UM Częstochowy

Zamykająca projekt “Nowa Infrastruktura” obejmuje kompleksowe działania na rzecz poprawy jakości miejskiej przestrzeni technicznej i komunikacyjnej. Skupia się na modernizacji dróg (z akcentem na te lokalne), dalszym unowocześnianiu transportu publicznego oraz poprawie warunków poruszania się wszystkich mieszkańców – niezależnie od tego, czy wybierają samochód, rower, komunikację miejską czy chodzą pieszo.

Ważnym elementem będzie rozwój oświetlenia ulicznego, rozbudowa systemów monitoringu, doświetlenie przejść dla pieszych oraz poprawa infrastruktury w miejscach szczególnie uczęszczanych.

red., mat. UM Częstochowy