Poza wielomilionowymi inwestycjami w poprawę komunikacji w mieście — modernizację linii tramwajowej czy zakup nowych tramwajów — samorząd częstochowski prowadzi wiele ważnych dla mieszkańców zadań związanych z rekreacją i wypoczynkiem. Trzy najważniejsze z nich, to budowa Parku Wodnego przy ul. Dekabrystów, budowa Promenady Śródmiejskiej oraz rewitalizacja Starego Rynku.
Najbardziej zaawansowana jest budowa Promenady Śródmiejskiej. Tu prace powoli zbliżają się do końca i wszystko wskazuje na to, że do sierpnia całość będzie gotowa.
Za blisko 6 mln złotych w ramach Promenady Śródmiejskiej, powstaje m.in. zadrzewiona aleja, otoczony,zielonym pierścieniem” plac rekreacyjny, a także rodzaj amfiteatru.
Będzie to kolejny teren zlokalizowany w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, a przeznaczony do wypoczynku i rekreacji w ramach miejskiego programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” .
Od sierpnia 2018 roku trwa budowa Parku Wodnego. Budowa wraz z projektem kosztuje łącznie 51,5 mln zł. Inwestycja jest realizowana w sąsiedztwie Pływalni Letniej MOSiR przy ul. Dekabrystów 45, z którą będzie tworzyć jeden kompleks. Pierwotny termin oddania do użyktu aquparku mija w przyszłym miesiącu. Praca na tej budowie już w kwietniu były zaawansowane w 85 procentach. Mimo to nie uda się niestety dotrzymać pierwotnej daty zakończenia inwestycji. Winna jest sytuacja epidemiczna. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta Częstochowy, ze względu na obiektywne, związane z efektami pandemii trudnościami, wykonawca tej inwestycji – czyli konsorcjum CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A. (jako lider) i Zakład Remontowo-Budowlany KAR BUD – złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji, bez określania konkretnej daty. W ostatnich tygodniach pojawiły się bowiem problemy z dostawami specjalistycznych urządzeń, które w znacznej mierze sprowadzane są z zagranicy oraz absencja części pracowników. Ponieważ sytuacja związana z epidemią nieco się normalizuje, jest szansa, że opóźnienie w zakończeniu inwestycji nie będzie zbyt duże.
Blisko 24 mln złotych kosztuje rewitalizacja Starego Rynku, która ruszyła wiosną ubiegłego roku. Zakres prac jest ogromny. Przeszklony pawilon, dzięki któremu wzorem Krakowa będzie można zobaczyć odkopane przez archeologów historyczne fundamenty ratusza, fontanna, ławki, zieleń i balansujące rzeźby, to tylko część tego, co pojawi się w tej części Częstochowy. Po zakończeniu prac Stary Rynek stanie się w końcu ważnym miejscem w mieście nie tylko dla turystów, ale też częstochowian. W ramach zadania o nazwie ,Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” zmienia się nie tylko Stary Rynek, ale także przebudowywane są sąsiadujące z nim ulice: Mirowska i Senatorska.
Również wykonawca prac na Starym Rynku – konsorcjum Budo-Max/Żelbet-Montex także niestety wnioskuje o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji. Całość ma być gotowa do końca listopada.
Kiedy inwestycja się zakończy, plac zyska zupełnie nowe oblicze. Zmodernizowana zostanie nie tylko cała płyta rynku. Na placu zwiedzający będą mogli obejrzeć, odkryte przez archeologów pozostałości Starego Ratusza. Nowy budynek, który powstaje w miejscu archeologicznych odkryć ma pomieścić też część usługowo-gastronomiczną. Interesującym dopełnieniem nowego wyglądu Starego Rynku będzie 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. Plac za “Puchatkiem” zyska również zieleń, nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury. Inwestycja warta prawie 24 mln złotych jest wspierana funduszami unijnymi, które pozyskał samorząd oraz dotacją z budżetu państwa. Z Unii Europejskiej gmina otrzyma na to zadanie około 16 mln, dotacja rządowa, to ponad 1,8 mln złotych.