8 czerwca 2019 r. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Historii Kolei zapraszają do udziału w Industriadzie – wyjątkowym wydarzeniu promującym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największy, prestiżowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Organizatorzy przygotowali ciekawy program artystyczny połączony ze zwiedzaniem tych obiektów. Hasło przewodnie tegorocznej Industriady brzmi: „Indu-Bal” i w jego myśl zaprosimy Państwa do parku im. S. Staszica na wspólną zabawę w stylu dawnych potańcówek i dansingów.
Jak co roku Industriadzie towarzyszyć będą przejazdy zabytkowymi autobusami, drezyną czy pociągiem specjalnym.
Program:
1. ZWIEDZANIE MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA [11:00-15:00]
Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Seniorzy z SITG w galowych mundurach górniczych, pracujący przed laty w kopalniach rud żelaza regionu częstochowskiego będą oprowadzać grupy zainteresowanych po Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.
2. INDUSTRIALNY BAL-ARANŻACJA – wystawa [11:00-18:00]
Projekt fotograficzny, który ma na celu pokazanie dawnych industrialnych – i nie tylko – bali Częstochowy, w tym bawiących się przedsiębiorców, jak i proletariatu. Na dawnych zdjęciach ukazane zostaną potańcówki, „przebieranki” podczas karnawałowego szaleństwa, które obywały się na wystawnych balach, w ekskluzywnych restauracjach, czy mniej wystawnych lokalach, a także na rautach w prywatnych mieszkaniach. W końcu dwudziestolecie międzywojenne słynęło z bali i imprez okolicznościowych.
3. BEZ PRACY NIE MA ZABAWY! [11:00-18:00]
„Zabawa” przeznaczona dla wszystkich, którzy „kochają” prace i zabawę. Będzie ona polegać na zdobyciu czterech pieczęci za wykonanie czterech zadań:
1.„boa/wąs” – własnoręczne wykonanie: żeńska część „boa” ozdobione piórami lub opaska z piórem i cekinami na głowę, natomiast męska część „modne” wąsy.
2.„smyczenie kibla” – „przesmyczenie” na odległość do 8 metrów drewnianego kibla (wiadra) z urobkiem (rudą żelaza) po zwilżonej połowicy drewnianego smyka;
3.„skrzynia rudy” – wydobycie z drewnianej skrzyni zatopionej w glinie rudy żelaza przy użyciu szpicaka;
4. „MGRŻ” – zwiedzanie wraz z emerytowanymi górnikami Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.
Każdy z uczestników za realizację poszczególnych zadań dostaje do „Książeczki Balowej” pieczęć. Zdobycie czterech upoważnia do odebrania nagrody. UWAGA! „Zabawa” kończy się w momencie, gdy zostaną rozdane wszystkie nagrody (minerały, skamieliny).
4. W IMIĘ „X” INDUSTRIADY [11:00-16:30]
Na X INDUSTRIADĘ każdy z jej uczestników odwiedzających Muzeum Górnictwa Rud Żelaza (UWAGA! Limit 600 szt.) będzie mógł wybić sobie pamiątkowa monetę – 10 RUDZIAKÓW. Zapozna się również z dawnymi narzędziami do robienia matryc, również z XVI wieczną walcarką do tłoczenia monet, natomiast w gablocie z oryginalnymi monetami (najstarsza ma 2 tys. lat), oraz banknotami. Wszystko odbędzie się w konwencji lat 20-tych i 30-tych XX wieku wraz z prelekcją o ówcześnie obowiązujących numizmatach.
4. GARDEROBA PRZED BALEM – warsztaty [11:00-18:00]
Dzieci i młodzież, jak również dorośli, będą mogli przygotować własnoręcznie wykonane – dla żeńskiej części „boa” ozdobione piórami, opaskę z piórem i cekinami na głowę, karnet na tańce, a dla męskiej części „modne” wąsy nawiązujące do okresu międzywojennego (wąsy podkręcone do góry), zaproszenie na bal, kotylion – które będą podstawą do otrzymania nagrody.
W „balowej” garderobie, oczywiście oprócz stołów i krzeseł potrzebnych do wykonania prac plastycznych, będą wisiały błyszczące sukienki, grafiki nawiązujące do epoki lat 20 i 30-tych XX wieku. Stworzone zostanie miejsce, w którym każdy uczestnik będzie szykował się na bal, na „INDU–BAL”, ozdobiony w pióra, kotyliony, wąsy, z zaproszeniem i karnetem w ręku. Kolorem dominującym będzie oczywiście pomarańczowy – kolor INDUSTRIADY.
5. Koncert MAKABUNDA godz. 17.00-18.30
Makabunda to częstochowski zespół, który specjalizuje się w tworzeniu autorskich aranżacji najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego. Repertuar Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym. Autorami tych utworów byli m.in.: Andrzej Włast, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Henryk Wars i Leopold Szmaragd. Znamy je dzięki takim wykonawcom jak: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska. Połączenie klasycznych melodii opatrzonych ponadczasowymi tekstami, z energią i muzyczną pomysłowością „makabundów”, daje niezwykle smakowity efekt artystyczny, który mimo współczesnego podejścia do tematu, nie nadaje utworom przedwojennym pastiszowego charakteru. Wręcz przeciwnie – wydobywa i podkreśla ich wrodzone piękno i klimat.
6. Koncert BABU KRÓL & SMUTNE PIOSENKI godz. 18.30- 20.30
Na koncercie zostanie zagrany materiał z nowej płyty „ Nowa Fala Polskiego Dansingu”, która powstała wiosną 2018 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno, Jacka Szymkiewicza vel Budynia. Współpraca polegała na poszukiwaniu najbardziej romantycznych historii z lat młodości seniorek podczas warsztatów w ramach projektu „OFF Opera”. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wszystkie opowieści, które usłyszeliśmy podczas wspólnych spotkań, dotyczyły tańca z nieznajomym i dansingu. Panie roztoczyły przed nami obraz tej zapomnianej już formy spotkań towarzyskich w strojach wieczorowych i przybliżyły cały kanon zachowań, kroków tanecznych i gatunków muzycznych, które teraz określa się mianem „retro”. Historie te, mocne piękne i wzruszające, natychmiast zamieniły się w piosenki, a piosenki w materiał na płytę.
7. Warsztaty taneczne Swing City z Katowic, podczas których będzie można m.in. wziąć udział w otwartej lekcji Charlestona lat ’20 (solo lub w parach) .Muzeum Historii Kolei, ul. Pułaskiego 100/120
(piątek) czerwca 2019
20:30
Bal na dworcu w Koluszkach – projekcja filmu (Galeria pod Arkadami – ul. 1 maja 27)
INDUSTRIADA
(sobota) 8 czerwca 2019
11:00 – 15:00
Parowóz – pomnik TKt48-151 – zwiedzanie z przewodnikiem (pl. Rady Europy – przy dworcu głównym)
11:00 – 18:45
Przejażdżka drezyną
11:00 – 19:00
Poprowadź pociąg! – symulator lokomotywy EU07
11:00 – 19:00
Dzień kolejarza – prezentacja zdjęć i filmów
11:00 – 19:00
Wśród dźwięków orkiestry – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
11:00 – 15:00
Przejazd pociągiem specjalnym – przejazdy pociągiem (rozkład jazdy udostępniony będzie kilka dni przed imprezą na fb.com/Muzeum Historii Kolei)
11:30 – 13:30
Nastawnia Częstochowa Stradom – zwiedzanie z przewodnikiem (wejście co godzinę z przewodnikiem, zbiórka przy peronie 1)
12:00 – 18:00
Miniaturowa kolej – pokaz makiety kolejowej (Galeria Pod Arkadami, ul. 1 maja 27)
Jak co roku Industriadzie towarzyszą przejazdy zabytkowymi autobusami po Częstochowie.