Rusza kolejny nabór wniosków dofinansowania do zabiegu in vitro. Wnioski należy składać 5 marca, w godzinach 9.00-12.00.
Program nosi nazwę „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Częstochowy” i w Częstochowie jest realizowany już od dziesięciu lat. Uczestnicy programu mają możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu in-vitro, w wysokości do 5 tys. zł. Warunkiem jest przeprowadzenie co najmniej jednej takiej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.
Wnioski dostępne są na poświęconej programowi podstronie, należy składać w sobotę, 5 marca, w godzinach 9.00 – 12.00 w holu na parterze Urzędu Miasta Częstochowy. Przy naborze wniosków decyduje kolejność zgłoszeń.
Częstochowa była pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program dofinansowania leczenia in vitro ze swojego budżetu. To dziesiąty rok trwania programu. Odbyły się już trzy edycje, przy czym obecna jest czwarta, obejmująca lata 2021-2023.
Aby zostać zakwalifikowanym do programu, należy spełnić kilka kryteriów. Para, starająca się o dofinansowanie powinna być mieszkańcami Częstochowy i być w związku małżeńskim lub partnerskim. Powinna także mieć za sobą wcześniejsze leczenie niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, a także została zakwalifikowana do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat, jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml.
Problem niepłodności dotyczy obecnie nawet 15-20% par w wieku rozrodczym. Dla wielu z tych par, jedyną szansą na dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli zabieg in-vitro. To procedura medyczna, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych.
LNŚ