Ceniony konkurs Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” doczekał się w tym roku dziewiątej odsłony. Za organizację wydarzenia odpowiada Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie.
Pierwsza edycja konkursu zorganizowana została w 2004 r. przy okazji Częstochowskich Spotkań z Fotografią. Był to festiwal twórczości mistrzów oraz adeptów sztuki fotografowania. W ramach wydarzenia w sali Gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki obejrzeć można trzy różne wystawy fotografii. Wśród nich właśnie plon I Ogólnopolskiego Salonu Fotograficznego „Martwa natura w fotografii”, czyli otwartego konkursu, którego tematem były motywy martwej natury przedstawione w formie klasycznej lub przetworzonej cyfrowo.
Kolejna, datowana na 2005 r. rok edycja, była już międzynarodowa, stąd i nazwa Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”. Oryginalność imprezy od samego początku polegała na obrazowaniu martwej natury, tematu zwyczajowo związanego z inną dziedziną sztuki – malarstwem. Co warto podkreślić, wybór ten uczynił wówczas częstochowski konkurs, jedyną tego typu specjalistyczną wystawą fotografii w kraju i na świecie.
Nowym komisarzem konkursu został Sławomir Jodłowski
Pomysłodawcą i wieloletnim komisarzem Salonu był artysta fotografik i literat Janusz Mielczarek. Jego słowa: „W sztuce, w której podobno powiedziano już wszystko, magia przedmiotów i zatopienie się w szczególe, poparte intelektualną wizją autora, wciąż potrafią zachwycać”, stanowią motto i zarazem zaproszenie do udziału w kolejnej, dziewiątej już edycji Salonu. Za organizację wydarzenia niezmiennie odpowiada Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, zmienił się jednak komisarz. W tym roku zaszczytną funkcję przyjął bowiem Sławomir Jodłowski – prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Ten artysta-fotografik związany jest z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. To kurator tamtejszej Galerii Art-Foto,a także inicjator i komisarz prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej „Cyberfoto”.
Po raz piąty konkurs „Martwa natura w fotografio” objęty jest patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. Dodajmy też, że wydarzeniu od początku Salonowi patronuje Fotoklub RP. Zapraszając fotografików – profesjonalistów i pasjonatów do zmierzenia się z tematem, który wciąż daje ogromne możliwości: kompozycyjne i interpretacyjne, organizatorzy oczekują zdjęć odzwierciedlających kreatywność i styl samych fotografów.
Kto zasiądzie w jury i wybierze najlepsze prace?
Prace należy nadsyłać do 10 lipca. Każdy uczestnik konkursu może nadesłać nie więcej niż cztery fotografie czarno-białe lub barwne, wykonane dowolną techniką, w formacie nie mniejszym niż 30 na 40 i nie większym niż 70 na 100 cm. Zdjęcia nie mogą być oprawione ani podklejone. Organizator prosi również o dołączenie płyty CD z cyfrową wersją nadesłanych prac. Wszystkie części obrazu muszą być sfotografowane przez autora, który posiada prawa autorskie do wszystkich nadesłanych prac.
Nadesłane prace oceni jury, które nie tylko przyznaje nagrody, ale też kwalifikuje, które fotografie trafią na wystawę, które do katalogu. W komisji zasiądą Mieczysław Cybulski, Małgorzata Dołowska, wspomniany już Janusz Mielczarek oraz Krzysztof Zając.
Pula nagród wynosi 800 euro!
Wpisowe wynosi 50 zł (lub 12 euro – w przypadku uczestników zagranicznych). w ramach konkursu przyznane zostaną następujące nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Medal FIAP, Niebieska Odznaka i tytuł BEST AUTHOR, osiem wyróżnień honorowych – niebieskie wstążki- Złoty, Srebrny i Brązowy Medal Fotoklubu Rzeczpospolitej – Stowarzyszenia Twórców. Pula nagród pieniężnych wynosi 800 euro.
Pokonkursowa wystawa planowana jest w Miejskiej Galerii Sztuki od 16 września do 7 listopada. Informacji na temat wydarzenia udzielają Sławomir Jodłowski (e-mail: jodlowski@rok.czestochowa.pl) oraz sekretarz Salonu- Joanna Matyja (kontakt: jmatyja@galeria.czest.pl, 34 324 55 81).
Regulamin konkursu, kartę zgłoszeń i wszystkie niezbędne szczegóły można znaleźć na stronie www.galeria.czest.pl.
Zuzanna Suliga