fbpx

Ciachovideoteka. Skosztuj pyszności według przepisów rodem z Wielkiej Brytanii!

W częstochowskiej Ciachovideotece na słodkości można liczyć przez siedem dni w tygodniu. Każdego dnia w menu pojawia się nowość, która kusi podniebienie.

Ciachovideoteka może na pierwszy rzut oka wyglądać niepozornie. To wolnostojący lokal mieszczący się przy al. Pokoju 6. Wystarczy otworzyć drzwi (otwarte dla gości siedem dni w tygodniu), by przenieść się do krainy smaków zaczerpniętych z Wielkiej Brytanii.

Lokal wykreowała Ola Fijołek. Po latach spędzonych na wyspach powróciła w rodzinne strony (pochodzi z okolic jurajskiego Olsztyna). W 2013 r. rozpoczęła naukę w szkole cukierniczej w Szkocji. To tam poczuła, że cukiernik to nie tylko zawód i życiowe zajęcie, ale przede wszystkim pasja. Tam też miała możliwość uczyć się pod okiem mistrzów cukiernictwa.

Nauka pod okiem mistrzów

– W Edynburgu miałam praktyki w 3D Cakes, które prowadził David Duncan. Dzięki temu asystowałam w przygotowywaniu tortu dla J. K. Rowling. To był zaszczyt. Pisarka zażyczyła sobie tort z Big Benem. Wokół wieży mieli biegać maratończycy. Całość była podświetlona, wyglądała zjawiskowo. Można powiedzieć, że naukę zaczynałam od sporego wyzwania. Dziś to fantastyczne wspomnienie – przyznaje pani Ola.

Prywatne praktyki odbyła z kolei z Carlosem Lischettim. To on nauczył ją kreować figurki z modelarskiej masy cukrowej. Wyczarowane w ten sposób garbusy (to jej ukochany samochód) zapewniły jej czwarte miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie cukierniczym w Birmingham.

Ciachovideoteka. Skosztuj pyszności według przepisów rodem z Wielkiej Brytanii! 5
Olaj Fijołek, właścicielka Ciachovideoteki (archiwum prywatne)

Ola Fijołek podkreśla, że w cukierniczym kreowaniu pomaga jej inne wykształcenie, ukończyła bowiem Szkołę Projektowania Mody. Stąd takie wyczucie artystycznej formy.

– To był wspaniały czas, jednak cieszę się, że wróciłam do Polski. Przez dziesięć lat czekałam na to, żeby otworzyć coś własnego. Od początku chciałam, żeby był to wolnostojący punkt, w którym mogę serwować wypieki także z okienka. Szukałam odpowiedniego miejsca, trafiłam na to ogłoszenie i zaadoptowałam lokal po swojemu. Może wydawać się niewielki, ale ma spory potencjał, bo goście mogą usiąść w zarówno w środku, jak i  w środku, przed lokalem i na ogródku. To miejsce na ogromne możliwości – zaznacza właścicielka Ciachovideoteki.

Codzienne nowości w Ciachovideotece

Lokal otwarto w połowie września tego roku i szybko doczekał się on grona swoich klientów. Przychodzą po ciasta porcjowane, ale także torty oraz wypieki przygotowywane na specjalne zamówienie i szczególne okazje. Pani Ola zadbała o to, by w menu nie brakowało specjałów w brytyjskim stylu stąd m.in. ciasto marchewkowe i bananowiec. – Specjalizuję się w deserówce, w ciastach z kremami, nasączonych ponczami, do których używam np. wiśni przełamujących słodycz. Nie ukrywam, że bazuję na sezonowych owocach i składnikach. Aktualnie w kuchni rządzi więc choćby żurawina czy imbir. Każdego dnia staram się wprowadzać nowość, wymyślam przeróżne wariacje na temat danego przepisu – wyjaśnia cukiernik.

Właścicielka Ciachovideoteki nie tylko przygotowuje i sprzedaje ciasta, ale także uczy innych tego, jak samodzielnie zrobić je w domu. Sekrety i przepisy można śledzić na jej kanale YouTube Ciachovideoteka.

W menu także wytrawne specjały

Lokal oferuje jednak nie tylko słodkości, ale także wytrawne specjały. Stąd w ofercie hot-dogi (francuskie i amerykańskie), zapiekanki, tortille, sałatki, kanapki i zupy. Wszystko świeże, przygotowane na bieżąco.

W sezonie przedświątecznym Ciachovideoteka lepi także tradycyjne, wigilijne pierogi – z kapustą i grzybami.

– Przy większych zamówieniach lub problemach z odbiorem dostarczymy je do domu. Taka pomoc może przydać się zwłaszcza osobom starszym – zapewnia Ola Fijołek.

Więcej informacji można znaleźć na facebookowej stronie Ciachovideoteki – www.facebook.com/Ciachovideoteka.

Przepis Oli Fijołek na ciasteczka maślane

Ciachovideoteka. Skosztuj pyszności według przepisów rodem z Wielkiej Brytanii! 9

Składniki:

  • 225 g miękkiego masła, 110 g cukru, 275 g mąki do ciastek

Dodatkowo według uznania: mielone przyprawy, skórka z cytryny, przyprawy korzenne

Metoda:

Masło połącz z cukrem, następnie dodaj mąkę i zmiksuj na wolnych obrotach. Gotowe ciasto zbij w kulkę i i przechowuj w lodówce minimum 30 minut. Następnie rozwałkowuj i użyj preferowanych foremek. Piecz około 15 minut (brzegi muszą być złotawe) w temperaturze 160 stopni Celsjusza.

Zuzanna Suliga