Blisko 10 milionów złotych z funduszy europejskich pozyskała Fundacja Oczami Brata na rozwój usług społecznych dla mieszkańców Częstochowy i regionu. O tym osiągnięciu organizacja poinformowała podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 września w klubokawiarni Alternatywa 21.
Czwartkową konferencję poprowadził Paweł Bilski, Fundator i Prezes Zarządu fundacji, a podczas niej wypowiadali się m.in. Pani Zofia i Michał Gałuszka.
-Pozyskane fundusze europejskie wzmocnią działalność naszej organizacji. Dzięki temu
w sposób jeszcze bardziej profesjonalny możemy planować nasze działania,
a co najważniejsze, proces dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością.
Środki stanowią dla nas bardzo ważną „poduszę bezpieczeństwa”, podkreślają naszą
wiarygodność i to, że misja 10-letniej już organizacji jest bardzo ważna. W końcu to 10 milionów
złotych na kolejne lata działania fundacji – zaznacza Paweł Bilski, szef Fundacji Oczami Brata.
Lista działań, które dzięki temu wsparciu podejmie Oczami Brata, jest imponująca! I tak w ramach środków finansowych zostaną wzmocnione działania dwóch prowadzonych przez fundację warsztatów terapii zajęciowej dla 55 osób z niepełnosprawnością. Wsparcie zostanie skierowane również do rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, w ramach m.in. grup samopomocowych i wsparcia specjalistów.
Co dalej? Od listopada br. fundacja uruchomi nowe mieszkanie treningowe dla osób
z niepełnosprawnością. W tym samym czasie środki europejskie wzmocnią działalność rodzinnego dom pomocy w Domu Oczami Brata.
Z kolei latach 2026-2027 fundacja otworzy ośrodek Całodobowej Opieki Wychnieniowej
dla osób z niepełnosprawnością.
Co więcej: w ramach środków KPO dla Kultury Fundacja Oczami Brata pozyskała trzy granty. Dzięki nim przeprowadzi zajęcia warsztatowe w ramach projektu „Teatr na Błesznie”, wyprodukuje kolejne przedstawienie Teatru Oczami Brata i będzie mogła prezentować spektakl „Cebula” (bardzo ważny głos dotyczący sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną) na różnych scenach.
Fundacja Oczami Brata od dekady udowadnia, że teatr jest szansą na usamodzielnianie się uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Teatr ma siłę leczniczą. Leczy z uprzedzeń, leczy z lęków i uczy kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego też, nowe projekty stwarzają przestrzeń do aktywizacji społecznej i zawodowej również w duchu teatru.
-Chciałbym doprowadzić do tego, że dzięki tym dofinansowaniom, doprowadzimy do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w charakterze aktorów grających na co dzień
w Teatrze Oczami Brata. Tym samym nasze nowatorskie podejście mogłoby być również
modelem takiej aktywizacji dla wielu organizacji i instytucji w Polsce – dodaje Paweł Bilski.
Fundacja pozyskała również razem ze Spółdzielnią Socjalną „Jasne, że alternatywa 21” środki pochodzący z budżetu Województwa Śląskiego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na powstanie i prowadzenie Zakładu Aktywności Zawodowej „Jasne, że alternatywa 21” w Częstochowie, zabezpieczając tym samym funkcjonowanie m.in. klubokawiarni i kawiarni „Alternatywa 21” (to blisko 740 tys. złotych).
O szczegółach projektów, które dzięki funduszom europejskim zrealizuje Fundacja Oczami Brata, poinformujemy w kolejnym tekście. Więcej o działalności częstochowskiej organizacji można przeczytać na stronie: oczamibrata.pl
red., mat. FOB