Akumulatory – bez nich nie pojedzie żaden pojazd. Praca, ważne spotkanie, szkoła. Chcesz zdążyć? Warto więc pomyśleć już dziś, jak zadbać o akumulator, by cieszyć się jego bezawaryjnością i w chłodne jesiennie oraz zimowe poranki uniknąć przykrych niespodzianek.
Pierwsze jesienne chłodne dni już za nami. Jak co roku miłośnicy czterech kółek oczekują, że o poranku bez problemu uruchomią swój pojazd i dotrą na czas do zamierzonego celu. Przygotowują pojazd do podróży w cięższych niż dotychczas warunkach, wymieniają opony i olej, zastępują płyn w zbiorniku spryskiwacza z letniego na zimowy. Nie można jednak zapominać o sercu układu elektrycznego naszego pojazdu czyli akumulatorze.
Jak należy o niego właściwie zadbać? Najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do wyspecjalizowanego punktu sprzedaży i serwisu akumulatorów, gdzie profesjonaliści zajmą się naszą baterią, dokonają koniecznych pomiarów parametrów elektrycznych oraz ważnych połączeń instalacji z akumulatorem.
Co jednak jeśli zdecydujemy się sami na przegląd naszego układu elektrycznego? Wówczas powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jakość i stan połączeń akumulatora z instalacją na zaciskach (klemach). Skontrolować, czy nie pojawiły się tam oznaki korozji, a w przypadku jej wystąpienia oczyścić bieguny wraz z zaciskami i zakonserwować je wazeliną techniczną, lub innym dostępnym na rynku preparatem. Jeśli mamy możliwość sprawdzenia połączenia przewodu masowego z elementami nadwozia, powinniśmy ocenić jakość tego połączenia oraz kondycję tegoż przewodu (niektórzy producenci zalecają wymianę przewodu masowego co kilka lat). Musimy również pamiętać, by zlustrować stan wizualny akumulatora, zobaczyć, czy nie pojawiły się zawilgocenia lub wycieki z obudowy. Jeżeli konstrukcja akumulatora na to pozwala, sprawdźmy koniecznie poziom elektrolitu w celach, a gdyby wystąpił ubytek, uzupełnijmy go wodą destylowaną. Przy przeglądzie należałoby skontrolować również napięcie spoczynkowe akumulatora oraz prąd ładowania, ale do tego celu potrzebne są odpowiednie urządzenia pomiarowe – wymagane parametry producenci umieszczają na swoich kartach gwarancyjnych dołączonych do akumulatora przy jego zakupie. Pamiętajmy, że regularne przeglądy akumulatora oszczędzą nam przykrych niespodzianek w przyszłości.
Oczywiście, ważne jest, by kupić akumulator dobrej jakości. Takie są produkowane w podwarszawskiej Fabryce ZAP Sznajder Batterien S.A. od 1925 roku. Akumulatory te są przeznaczone do stosowania we wszystkich rodzajach pojazdów silnikowych. Potencjał długoletniego doświadczenia w zakresie produkcji jest realizowany na nowoczesnych liniach produkcyjnych dzięki dynamicznie postępującym inwestycjom. Akumulatory, produkowane zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi, trafiają na rynek krajowy oraz są eksportowane do ponad 50 krajów świata. Wraz z rozwojem przemysłu samochodowego ewoluują kolejne wizje i rozwiązania techniczne, przeznaczone do stosowania w coraz bardziej zaawansowanych układach zasilająco – rozruchowych.
Na naszym rynku motoryzacyjnym spotykamy już coraz częściej samochody z systemem „Start&Stop”. Przy zastosowaniu tej technologii wykorzystywane akumulatory różnią się konstrukcyjnie od baterii konwencjonalnych, ze względu na zwiększoną ilość cykli rozruchowych. Do takich typów zaliczmy akumulatory wykonane w technologiach AGM (Absorbent Glass Mat), oraz EFB (Enhanced Flooded Battery). Akumulatory AGM i EFB mogą być także stosowane w zwykłych pojazdach jako baterie klasy Premium.
Bogata oferta producenta zawiera wiele typów akumulatorów do różnych zastosowań, w tym: akumulatory rozruchowe do pojazdów osobowych, ciężarowych, rolniczych, maszyn budowlanych, pojazdów wojskowych, lokomotywach, fotowoltaice, oraz coraz prężniej rozwijającej się dziedzinie hobby (camper, offroad, zasilanie awaryjne, praca buforowa). Szczegóły producent zamieszcza na swojej stronie www.zap.pl.