fbpx

Accolade inwestuje blisko 30 milionów euro w Panattoni Park w Częstochowie

Accolade – międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych – zainwestuje w kolejny park przemysłowy, który zostanie otwarty w lutym przyszłego roku, tym razem w Częstochowie. Trwa już budowa dwóch nowoczesnych, ekologicznych budynków magazynowych klasy A o łącznej powierzchni 30 400 m2. Wartość projektu wynosi prawie 30 milionów euro i jest to kolejna inwestycja typu brownfield czeskiego inwestora w Polsce. Portfel Accolade obejmuje łącznie 48,5% inwestycji typu brownfield. Wybór Częstochowy to realizacja strategii wyróżniającej inwestycje w przemyślane lokalizacje w miastach regionalnych o największym potencjale. Pierwsi najemcy w Częstochowie mają pojawić się w lutym 2020 r.

Accolade posiada w Polsce 9 parków przemysłowych o łącznej powierzchni 588 000 m2 i wartości 400 mln euro w lokalizacjach takich jak Szczecin, Zielona Góra, Lublin, Kielce, Bydgoszcz, Białystok, Konin, Legnica i Mińsk Mazowiecki. Teraz inwestor z Czech zdecydował się zainwestować w Częstochowie. Panattoni Park Częstochowa będzie zlokalizowany w pobliżu Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i autostrady S1. Park będzie znajdował się około godziny jazdy od zjazdu z autostrady A1 i A4 oraz 1,5 godziny od zjazdu z autostrady A1 i A2.

„Rynek powierzchni magazynowych w centrach regionalnych stale rośnie. Kontynuujemy wdrażanie strategii zakładającej obecność w dynamicznych miastach o dużym potencjale, takich jak Częstochowa. Wyniki Accolade pokazują, że każda z lokalizacji, w którą zainwestowaliśmy, była dobrze przemyślana i przyczyniła się do rozwoju danego regionu. W tym przypadku jest podobnie. Jestem przekonany, że Panattoni Park Częstochowa odniesie sukces’’ – mówi Michał Białas, Head of Poland w Accolade.

Długoterminowy inwestor, jakim jest Accolade, widzi duży potencjał w Częstochowie. Nowoczesny park przemysłowy odmieni istniejącą działkę typu brownfield, która stoi obok funkcjonującej koksowni.

W Częstochowie, istnieje również możliwość ubiegania się o realne wsparcie dla przedsiębiorców w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości. Pomagają również duże inwestycje w infrastrukturę, realizowane przez samorząd. Co istotne dla pracodawców, Częstochowa jest również dobrze oceniana przez pryzmat lokalnego rynku pracy.

„Kilka kluczowych czynników decyduje o sukcesie parków przemysłowych i magazynowych w miastach regionalnych. Najważniejsze kryteria to: potencjał rynku pracy, dostępność transportowa i możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków finansowych. Koszt gruntów jest również znaczący, ponieważ zwykle jest niższy w takich lokalizacjach niż w dużych aglomeracjach. Ponadto najemcami nowoczesnych magazynów są coraz częściej lokalne firmy, które rozwijają się dynamicznie i podnoszą jakość wynajmowanej powierzchni, co znacznie ułatwia im zmniejszenie rotacji pracowników, ale także przyciągnięcie nowej siły roboczej” – komentuje Tom Listowski z CRESA.

Według specjalistów z firmy konsultingowej CRESA rynek magazynowy rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Istnieją zarówno nowe lokalizacje, jak i typy budynków, które lepiej pasują do działań najemców i zapewniają im większą wydajność. Główne lokalizacje przyciągają największą liczbę najemców a oni zatrudniają najwięcej osób, ale z czasem firmy wynajmujące powierzchnię mogą zdecydować się na przeniesienie ze starszych budynków do budynków ekologicznych budowanych w pobliżu bardziej zaawansowanych technologicznie obiektów, co pozwoliłoby im zachować pracowników.

Zmodernizowana infrastruktura zapewnia lepszy dostęp z największych aglomeracji w kraju do miast regionalnych, które stwarzają nowe możliwości zarówno dla najemców, jak i podmiotów inwestujących w nieruchomości przemysłowe i logistyczne. Nowe technologie, automatyzacja i robotyzacja rewolucjonizują procesy wewnętrzne i zapewniają doskonałe wsparcie w lokalizacjach o ograniczonym dostępie do pracowników. Dalszy rozwój rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce jest jednak w dużej mierze uzależniony od tworzenia nowych lokalizacji, a tym samym dostępności personelu.

(Mariel & Haan Communications)